Studija je prvi dokument koji pruža cjelovit globalni pregled opsega i razmjera nasilja nad djecom, a rezultat je zajedničke inicijative Ureda visokog povjerenika za ljudska prava (OHCHR), Zaklade za djecu Ujedinjenih naroda (UNICEF) te Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
"Nasilje nad djecom ima trajne posljedice, ne samo na djecu i njihove obitelji, već i na zajednice i narode", ukazala je izvršna direktorica UNICEF-a Ann M. Veneman upozorivši na spiralu nasilja.
"Najbolji način borbe protiv nasilja nad djecom jest spriječiti ga prije nego se ono dogodi", ističe profesor Paul Sergio Pinheiro, neovisni stručnjak kojega je glavni tajnik zadužio za izradu Studije.
Svi trebaju ponijeti odgovornost za sprečavanje nasilja nad djecom, upozorio je Pinherio, dodajući da "države moraju preuzeti glavnu odgovornost".
A nasilje nad djecom poprima razne oblike: od tjelesnog, psihološkog, seksualnog do diskriminacije, zanemarivanja i zlostavljanja.
Nasilje uključuje verbalno, tjelesno i ponižavajuće kažnjavanje u školi i obiteljima, kažnjavanje u domovima i institucijama za djecu, brutalnost policije prema djeci, ratove bandi na ulicama, čedomorstva i ubojstva iz časti.
Prema WHO-u tijekom 2002. godine bilo je ubijeno 53.000 djece.
Brojke su zastrašujuće o broju djecu zaposlene u prostituciji i pornografiji - 1,8 milijuna, o djeci žrtvama trgovinom ljudima, njih 1,2 milijuna 2000. godine.
Prema UN-ovoj konvenciji svako dijete ima pravo na igru i obrazovanje no čak 5,7 milijuna djece prisiljeno je raditi, objavila je Međunarodna organizacija rada (ILO).
Škole su česta mjesta nasilja, pa je od 20 do 65 posto djece prijavilo verbalno ili fizičko zlostavljanje pretrpljeno od vršnjaka.
Nasilna iskustva iz djetinjstva vode u rizična ponašanja u odrasloj dobi od pušenja, alkoholizma i ovisnosti o drogama do pretilosti, bolesti i teških bolesti, depresija i samoubojstava, pokazale su studije.
"Nasilje nad djecom je kršenje njihovih ljudskih prava", kazala je Louise Arbour, visoka predstavnica UN-a za ljudska prava, istaknuvši: "Nasilje se nikada ne može opravdati", bilo disciplinom ili tradicijom, jer naprosto "razumna" razina nasilja ne postoji.