Gjenero već niz godina analizira stanje slovensko-hrvatskih odnosa u slovenskim medijima, a o odnosu dviju država i dviju vlada govorio je i na nedavnom predavanju Društva za međunarodne odnose u Ljubljani, s glavnom tezom da "dogovoreni spor" vodi u arbitražu, te da "donosi politički profit" premijerima Janši i Sanaderu, prenosi naglaske iz Gjenerova izlaganja mariborski list.
"Hotiza (incident na Muri) Janši je dobro došla prije lokalnih izbora da pokaže da njegova vlada za razliku od predhodne stoji na braniku nacionalnih interesa. Premijer Sanader čak je priznao da se radilo o politizaciji konflikta koji se s mora prenio na kopno. Premijeru Sanaderu pred izbore iduće godine trebat će slovenska privola za arbitražu. Mislim da će privolu iz Ljubljane na proljeće iduće godine i dobiti. To je dogovoreni spor dviju vladinih garnitura koje imaju iste ideološke korijene", rekao je Gjenero, a prenosi mariborski list koji neke od njegovih ocjena naziva "iznenađujućima".
Gjenero je kritizirao pristup rješavanju pitanja granice koji se vidi kod sadašnjih vlada u Hrvatskoj i Sloveniji, tvrdi da je Slovenija de facto i sama odustala od inzistiranja na "pragmatičnim" načelima iz parafiranog sporazuma Drnovšek-Račan i da sadašnji pristup "truje" međusobne odnose.
Gjenero je, prenosi list, kritičan prema hrvatskim stajalištima o razgraničenju u Piranskom zaljevu i njenom pregovaračkom pristupu koji karakteriziraju "jednostrani" koraci, ali i proglašenim slovenskim "virtualnim" zonama u Jadranskom moru, te tezama o navodnom hrvatskom "povijesnom dugu" prema Slovencima jer su oni nakon razgraničenja Jugoslavije s Italijom izgubili Trst i dio slovenskog "etničkog prostora".
"Hrvatski će vam povjesničari cinično reći da ta tema ne može biti na dnevnom redu pregovora o granici. Ne radi se naime o gubitku državnog nego etničkog teritorija. A dodat će vam i to da je Hrvatska mnogo više etničkog teritorija izgubila na istoku nego Slovenija na zapadu", rekao je Gjenero. Kako prenosi "Večer", on je time ilustrirao dvojbu da mješovita povijesna komisija za proučavanje odnosa Hrvata i Slovenaca koju su formirale vlade može dati neki prilog u razumijevanju međusobnih odnosa.