Lorenci na zanimljiv način uspoređuje odnose Slovenije i Hrvatske sa sadašnjim odnosom slovenskog predsjednika Drnovšeka i premijera Janše za koji kaže da je također emocionalno obojen i konfliktan, ali i mnogo presudniji za Sloveniju.
"Granični spor (s Hrvatskom) ne može završiti drukčije negoli kompromisom, osim ako jedna od strana ne bi izgubila razum. Oba će konkurenta nakon kompromisa doći do zaključka da je dobitak ili gubitak bio neznatan. Spor s Hrvatskom ne može ozbiljno utjecati na unutarnji razvoj Slovenije. Za odnos predsjednika i premijera to ne važi, jer je tu riječ o tome kako će se preoblikovati država", navodi Lorenci. Po njegovoj ocjeni konfliktan odnos Janše i Drnovšeka može utjecati na buduće ustavni odnos institucija predsjednika države i predsjednika vlade, a za njihov sadašnje razmirice obojica snose dio krivnje.
U pogledu odnosa s Hrvatskom, Lorenci navodi uobičajene ocjene da se radi o već stabiliziranom "konkurentskom odnosu" koji je prožet sve većom emocionalnošću u odnosima, što, kako navodi, nije dobro, jer pruža mogućnost za medijske i političke manipulacije.
"To je opasno jer se ljudi naviknu na tu vrstu adrenalina, a populizam tu opasnost samo povećava i prenosi se na politiku koja ga koristi", navodi Lorenci.
Komentator tvrdi da slovensko-hrvatski granični spor nije tako opasan sam po sebi zbog stabilizirajućeg utjecaja Europske unije i činjenice da su i Slovenija i Hrvatska "osuđene na suradnju", ali da treba biti realističan i "zamrznuti ga", kako ne bi dolazilo do konfliktnih situacija i potrebe da se na granicu šalje specijalna policija.
Sadašnje "stanje duha" u odnosima Ljubljane i Zagreba je takvo da politici daje priliku da se unutarnje nezadovoljstvo kanalizira "prema vani", iako to u odnosu s Hrvatskom nema posebnog realnog temelja.