FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Washington odbacuje izravne pregovore sa Sjevernom Korejom i raketne prijetnje

WASHINGTON,10. listopada (Hina) - Sjedinjene Države u utorak su ponovo odbile ponudu Sjeverne Koreje da stupe u izravne pregovore i poručile da se ne daju zastrašiti prijetnjama Pjongjanga da raspolaže projektilima s nuklearnom bojevom glavom.
WASHINGTON,10. listopada (Hina) - Sjedinjene Države u utorak su ponovo odbile ponudu Sjeverne Koreje da stupe u izravne pregovore i poručile da se ne daju zastrašiti prijetnjama Pjongjanga da raspolaže projektilima s nuklearnom bojevom glavom.

"To je način na koji Sjeverna Koreja obično pregovara, prijetnjama i zastrašivanjem. Prije im je to uspijevalo, ali sada neće", izjavio je američki veleposlanik pri UN-u John Bolton.

Glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow danas je naznačio kako postoji "mala mogućnost" da svijet neće nikada do kraja utvrditi jer li Sjeverna Koreja uspješno izvela nuklearni pokus u ponedjeljak, sugerirajući da je eksplozija bila manja od očekivane.

CNN izvještava iz Pentagona da američki vojni stručnjaci procjenjuju da je nuklearni pokus izveden, ali da nije uspio kako je planirano. Navodno je Pjongjang obavijestio Kinu da će izvesti pokus s nuklearnom bombom snage četiri kilotona, dok su seizmološka mjerenja pokazala snagu podzemne eksplozije od 0,5 kilotona, što je ekvivalent za 500 tona eksploziva.

Državna tajnica Condoleeza Rice izjavila je za CNN kako "Sjeverna Koreja već desetljećima razvija nuklearni program, koji sada mora biti zaustavljen, oko čega je svijet jedinstven".

Kazala je kako će još trebati vremena da se utvrdi što se stvarno dogodilo u ponedjeljak, ali kako je i sama objava nuklearnog pokusa politički čin na koji međunarodna zajednica treba reagirati.

Sjeverna Koreja danas je pojačala prijetnje, navodeći kako bi mogla ispaliti projektil s nuklearnom bojevom glavom, izvijestila je južnokorejska agencija Yonhap iz Pekinga.

Upitan da komentira te navode, veleposlanik Bolton je rekao kako je u američkoj administraciji drže da Sjeverna Koreja već dulje vrijeme nastoji razviti sustav koji će moći nositi njezino nuklearno oružje. "To je i bio jedan od razloga što je predsjednik George W. Bush godine 2001. predvodio napore da Sjedinjene Države oslobodi ograničenja iz Sporazuma o protubalističkim projektilima, kako bi mogli izraditi raketnu obranu upravo od takve vrste prijetnji", rekao je Bolton.

Guverner Novog Meksika Bill Richardson, u vrijeme Clintonove administracije veleposlanik pri UN-u i pregovarač s Pjongjangom, ocjenio je da Washington griješi odbijajući izravne pregovore koje Sjeverna Koreja već godinama traži.

Dnevnici "The New York Times" i "The Washongton Post" ocjenjuju u utorak kako je nuklearni pokus dokaz neuspjeha Bushove politike prema Sjevernoj Koreji koji traži odlučnu promjenu strategije, posebno zbog činjenice da režim u Pjongjangu ima običaj prodavati na svjetskom tržištu sve vrste oružja koje proizvede.

(Hina) xdh ydj

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙