U DORH-u kažu da od ranije imaju saznanja o mogućem nezakonitom stjecanju imovine od strane nekih osoba koje su bile uključene u nabavu sredstava potrebnih za obranu Hrvatske. Tvrde da su odmah od policije zatražili istragu koja je provjerila dostupne izvore i dokumentaciju.
"Kako je sve ukazivalo na međunarodne tokove novca i uključenost banaka i drugih financijskih institucija u raznim zemljama, a posebno u off shore zonama, poduzimaju se sve raspoložive mjere da bi se i utvrdila zakonitost tih transakcija", stoji u priopćenju objavljenom na DORH-ovim web stranicama.
Tužiteljstvo tvrdi kako je riječ o dugotrajnim izvidima koje ne mogu ubrzati jer ovise o međunarodnoj pravnoj pomoći koja je, kako kažu, složena i zahtjevna, posebice kada je u pitanju pribavljanje podataka s bankovnih računa. Dodaju da su prikupljeni podaci putem međunarodne pravne pomoći nužno ograničeni na stanje i kretanje sredstava na primarnom računu, a da je za utvrđivanje tijekova novca neophodno saznati stanje i kretanje sredstava na nizu drugih računa koji se nalaze u raznim državama.
Tvrde da znakovitu zapreku na koju ne mogu utjecati predstavlja i poslovanje preko off shore kompanija te ne udovoljavanje zamolbama za međunarodnu pravnu pomoć od strane pojedinih država, ali i nedostatak velikog dijela dokumentacije u Hrvatskoj.
Iz DORH-a ponovno najavljuju da će ispitati tvrdnje o nezakonitom stjecanju imovine umirovljenog generala Vladimira Zagorca koje je na ponovljenom suđenju za otmicu njegovog sina izrekao optuženi Hrvoje Petrač. Od obrana Petrača, pak, očekuju da se neće zadržati samo na paušalno iznesenim tvrdnjama već da će te tvrdnje i dokumentirati.