FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Veći urod mandarina i jabuka prve klase

ZAGREB, 10. listopada 2006. (Hina) - Ovogodišnji urod mandarina bit će tri do četiri puta veći u odnosu na prošlu godinu, a urod jabuka prve klase 20-tak posto veći, posljednje su procjene Hrvatske voćarske zajednice (HVZ).
ZAGREB, 10. listopada 2006. (Hina) - Ovogodišnji urod mandarina bit će tri do četiri puta veći u odnosu na prošlu godinu, a urod jabuka prve klase 20-tak posto veći, posljednje su procjene Hrvatske voćarske zajednice (HVZ).

Kako je istaknuo Frane Ivković iz HVZ-a, urod jabuka prve klase mogao bi biti 2.500 vagona, što je 20 posto više nego prošle godine. Urod bi, dodaje, bio i bolji da nije bilo elementarnih nepogoda, posebice tuče koja je uništila 20 posto uroda.

Ukupno bi jabuka svih klasa moglo biti proizvedeno između 3.500 do 3.800 vagona, što nije dovoljno budući su hrvatske potrebe za jabukama 7.000 do 8.000 vagona.

Ivković posebno ističe visoku kvalitetu ovogodišnjeg uroda jabuka, te naglašava da bi proizvođači mogli biti zadovoljni zagarantiranom otkupnom cijenom za prvu klasu (minimalno 2,20 kuna po kilogramu plus PDV).

Što se pak mandarina tiče, Ivković ističe da će ih ove godine biti i za izvoz, jer se očekuje urod od 3.500 do 4.000 vagona, a hrvatske potrebe su oko 3.000 vagona.

S obzirom na očekivani znatan urod mandarina i jabuka, Ministarstvo poljoprivrede će sufinancirati njihov otkup i skladištenje, i to mandarina sa 50 lipa po kilogramu, a jabuka prve klase sa 40 lipa po kilogramu.

Uvjet za to je da je minimalna otkupna cijena od proizvođača od 2,20 kuna i za mandarine i za jabuke prve klase, a procjenjuje se da će ukupno za otkup mandarina i jabuka prve klase Ministarstvo trebati 20,2 milijuna kuna.

Osvrnuvši se na Vladin program podizanja novih nasada voćnjaka, Ivković je kazao kako on ne daje neke velike rezultate. Novi nasadi se podižu, no osnovna zamjerka je što ljudi dižu male površine pa onda nisu u mogućnosti koristiti suvremenu tehnologiju čime bi se povećala proizvodnja.

Ivković je mišljenja kako Hrvatska ima prostora na postojećim nasadima povećati proizvodnju povećanjem kvalitete. Nužno je također uvoditi suvremenu tehnologiju u proizvodnju, educirati proizvođače te konzultirati struku, jer u protivnom neće biti napretka.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙