Obrane su vinske sorte chardoney, traminac, bijeli pinot i od crnih sorti frankovka, a u tijeku je berba graševine koja je i najzastupljenija vinska sorta u Srijemskom vonogorju, kaže Juroš napominjući kako je, dok berba u potpunosti ne završi, teško procijeniti koliko će u konačnici Iločki podrumi ove godine proizvesti vina.
Prošle godine Iločki podrumi proizveli su između 3 i 4 milijuna litara vina s 250 hektara vlastitih i oko 350 hektara vinograda u vlasništvu kooperanata.
"Cilj nam je za nekoliko godina ostvariti godišnju proizvodnju od oko 6 do 7 milijuna litara vina kako bi vina Srijemskog vinogorja mogli i izvoziti. Sa sadašnjom proizvodnjom imamo vina tek za domaće tržište, a cilj je izaći i van granica Hrvatske te se predstaviti u inozemstvu s našim najcjenjenijim vinima", kaže Juroš uz napomenu kako je namjera Iločkih podruma u budućnosti postići tržišno opravdaniju sortnu strukturu.
To znači ulaganja u povećanje površina vinograda pod prvenstveno tramincom te uvođenje sorti sovignon, zeleni silvanac i sivi pinot uz povećanje sudjelovanja crnih sorti poput frankovke i cabernet sovignona, dodaje Juroš.
Prema njegovim riječima, samo ove godine u Srijemskom vinogoroju zasađeno je oko 200 hektara novih vinograda, a stalna su i ulaganja u modernizaciju postojećih proizvodnih kapaciteta i tehnologije, tako da su Iločki podrumi u 2006. godini značajna sredstva uložili u kupovinu nove pneumatske preše, fermentora i novih drvenih bačvi.
"Samo promjena dizajna boca naših vina kao novog indentiteta Iločkih podruma koštala nas je 2 milijuna kuna", napominje Ivan Juroš navodeći kako će u budućnosti sve veći značaj Iločki podrumi poklanjati enogastronomskoj ponudi.
"Ulagat ćemo i u izgradnju smještajnih kapaciteta. U izradi je i projekt za uređenje vidikovca na Principovcu koji bi se upotpunio dodatnim sadržajima kako bi našim posjetiteljima osim razgledavanja vinograda i kušanja vina i probranih jela iločkog podnevlja mogli ponuditi cjelovitu turističko-ugostiteljsku uslugu", rekao je Joroš.
(Hina) xzdraz yds