Manja pojavnost raka dojke, čija je učestalost u našoj zemlji vrlo velika, može se pripisati molekuli ugljikovodika - skvalena, kojim obiluje maslinovo ulje, rekla je dr. Donatella Verbanac iz Istraživačkog centra "Glaxo Smith Kline".
Za prevenciju se uzimaju dvije do tri žlice maslinova ulja na dan. Pokazalo se da maslinovo ulje smanjuje i opasnost od raka debelog crijeva, te da sprječava rak kože ako se njime maže nakon sunčanja. Maslinovo ulje dokazalo se i u prevenciji i liječenju kardiovaskularnih bolesti te visokoga krvnog tlaka, a u novije vrijeme njegov je odličan terapijski učinak uočen i kod simptoma bolesti crijeva: Chronove bolesti, ulceroznog kolitisa i raka debelog crijeva.
Na konferenciji, koju su organizirali zborovi novinara za zdravstvo te za zaštitu okoliša Hrvatskoga novinarskog društva i općina Grožnjan, bilo je riječi i o uporabi maslinova ulja u liječenju bolesti kože i sluznice te u kozmetičkoj industriji, čiji proizvodi na bazi čistoga maslinovog ulja dostižu vrlo visoke cijene.
Na našem tržištu gotovo da i nema kvalitetnih prirodnih proizvoda, a mnogobrojni kozmetički pripravci za koje se u posljednje vrijeme tvrdi da sadržavaju sadržavaju maslinovo ulje daleko su od prave kvalitete ekstra djevičanskoga maslinova ulja, rečeno je na konferenciji.
Unatoč dokazanoj ljekovitosti maslinova ulja, njegova je potrošnja u Hrvatskoj vrlo slaba - samo 1,5 litara po stanovniku na godinu. U Grčkoj se, primjerice, troši 20 litara maslinova ulja na godinu, a u Španjolskoj 16 litara.
Zemlje Europske unije prepoznale su visoku prehrambenu i zdravstvenu vrijednost maslinova ulja pa posljednjih godina ulažu desetke milijuna eura za promidžbu njegova konzumiranja.