FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HCR: u slijedeće tri do četiri godine Hrvatska će ukloniti sva poznata minska polja

ZAGREB, 4. listopada 2006. (Hina) - U slijedećih tri do četiri godine u Hrvatskoj će biti uklonjena sva poznata minska polja, rekao je ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje (HCR) Oto Jungwirth na današnjem predstavljanju izvještaja Landmine Monitor-a o prutuminskom djelovanju u 2006. u svijetu, s naglaskom na Hrvatsku.
ZAGREB, 4. listopada 2006. (Hina) - U slijedećih tri do četiri godine u Hrvatskoj će biti uklonjena sva poznata minska polja, rekao je ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje (HCR) Oto Jungwirth na današnjem predstavljanju izvještaja Landmine Monitor-a o prutuminskom djelovanju u 2006. u svijetu, s naglaskom na Hrvatsku.

Predstavljajući protuminsko djelovanje u Hrvatskoj Jungwirth je istaknuo da je od 1996. do početka ove godine više od deset puta smanjen minski sumnjivi prostor. Prve procjene, 1996. definirale su ga u veličini od 13.000 četvornih kilometara, a početkom 2006. minski sumnjivi prostor precizno je definiran na 1.147 četvornih kilometara, rekao je Jungwirth.

Najavio je da će Hrvatska u sljedeće tri do četiri, najviše pet godina, što ovisi o financijskim sredstvima, ukloniti sva poznata minska polja. Riječ je o 300 četvornih kilometara koje treba razminirati, a što će koštati oko 450 milijuna eura. Dio novca očekuje se i od korištenja sredstava predpristupnih fondova EU, rekao je. Dodao je da postoje i minska polja za koje HCR nema podatke, odnosno da su u minski sumnjivom prostoru, ali im se ne zna točna lokacija.

Hrvatska je u skladu s Ottawskom konvencijom do kraja 2002. uništila sve zalihe protupješadijskih mina, a do kraja 2005. izvršila je i drugu obvezu iz te Konvencije i precizno definirala i obilježila minsko područje i podatke učinila dostupnim stanovništvu.

Obveza uklanjanja svih mina u minski sumnjivom prostoru također je iz te Konvencije, a treba je ispuniti do konca 2009, rekao je Jungwirth dodajući da je predviđena i mogućnost produženja roka upravo zbog toga što veliki broj zemalja zbog veličine i složenosti problema nije do 2009. u stanju ukloniti sve mine.

Hrvatska iz godine u godinu povećava financijska sredstva za razminiranje. U 2005. utrošeno je 291 milijuna kuna, od kojih 50 posto iz državnog proračuna, 26 posto od ostalih investitora, a 24 posto iz donacija. Lani je bilo najviše donacija - 70 milijuna kuna, rekao je Jungwirth.

Značajan je podatak da se stalno smanjuje i broj žrtava od mina, od 88 u 1998. do 13 žrtava 2005. kada je poginulo četvero osoba, a devet je ozlijeđeno.

U veljači ove godine u HCR-ovoj bazi podataka od 1991. bilo je evidentirano 1779 žrtava mina na minsko sumnjivom području, od kojih je poginulo 440.

U bazi Hrvatske udruge žrtava mina od 1990. do 2006. broj žrtava mina je 2198, odnosno evidentirani su svi stradalnici od mina i drugih eksplozivnih sredstava u, i izvan minsko sumnjivog područja.

Slijedom svih podataka Jungwirt je realnim ocijenio da u slijedećih nekoliko godina dostignemo cilj - Hrvatska bez žrtava mina.

Izvještaj Landmine Monitor-a o protuminskom djelovanju, osmi po redu, predstavila je izvjestiteljica LM Monitora za Hrvatsku Martina Belošević. Izvješće na 1202 stranice predstavlja informacije iz 126 zemalja i regija, opisuje napredak i navodi probleme koje treba riješiti.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙