Projekt "Karlovac grad bez mina" pokrenuli su rotarijanci Karlovca, Beča i drugih gradova, a tzv. kontradonacijama poduprle austrijska, američka i hrvatska vlada.
Spomenik tom dobrotvornom radu, metalnu skulpturu velikog leptira karlovačkog umjetnika Danijela Butala, postavili su grad Karlovac i Karlovačka županija, a otkrili su ga gradonačelnik Miro Škrgatić i župan Ivan Horvat.
Svečanosti su nazočili i američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Bradtke, izaslanik austrijskog veleposlanika Michael Weiner i član austrijskog Rotary cluba "Wien Nordost" biznismen Martin Essel, kojem je danas za osoban doprinos razminiranju karlovačkog područja župan Horvat uručio godišnje priznanje Županije za 2005.
U razminiranje je uloženo gotovo pet milijuna dolara, od čega je SAD preko svojeg fonda ITF-a sa sjedištem u Ljubljani uložio oko dva milijuna, rekao je Bradtke. U razminiranje u Hrvatskoj SAD je do sada uložio ukupno 18 milijuna dolara i, kako je rekao Bradtke, "nastavit će potpomagati razminiranje".
Essel je rekao kako po statistici svaka četvrta mina kad-tad uzrokuje nesreću te da je završetkom te akcije izbjegnuto oko 150 nesreća, odnosno sačuvano oko stotinu života.
Ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje Oto Jungwirth rekao je da je na karlovačkom području preostalo još oko pet četvornih kilometara minski sumnjiva prostora, pretežno šumskoga, te da će Hrvatske šume njegovo razminiranje financirati prema svojim prioritetima.
Podsjetio je da je u Hrvatskoj još oko 960 četvornih kilometara minski sumnjiva prostora, razminiranje kojeg će stajati oko milijardu i 350 milijuna eura. Najavio je da će HCR uskoro predložiti nacionalni plan po kojem bi u idućih četiri-pet godina u razminiranje 320 četvornih kilometara minski sumnjiva prostora trebalo uložiti 450 milijuna eura.