Kongres će trajati četiri dana, a u njegovu će radu, uz 27 predavača iz Hrvatske, SAD-a, Slovenije, Austrije, Njemačke i Poljske, sudjelovati stotinjak hrvatskih te svjetskih biokemičara i molekularnih biologa.
"Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju još 1957. začeli su aktivni članovi hrvatskog kemijskog društva koji su odlučili osnovati sekciju za biokemiju, a 1976. ta je sekcija prerasla u Hrvatsko biokemijsko društvo, dok je 2003. godine proširena djelatnost na molekularnu biologiju, te je prošireno i ime društva", rekla je na otvorenju kongresa prva predsjednica društva Elsa Reiner. Ona je dodala da danas HDBMB ima oko 400 članova, podružnice u Rijeci, Osijeku i Splitu, a sjedište društva je u Zagrebu. Elsa Reiner je podsjetila da je HDBMB član federacije europskih biokemijskih društava, kao i Međunarodne unije za biokemiju.
Predstavnici zagrebačkog, osječkog i splitskog sveučilišta na otvorenju kongresa u Vodicama naglasili su značaj biokemije i molekularne biologije, za koje vlada velik interes u visokoobrazovnim ustanovama i javnosti.
"Znanost i obrazovanje, kao i cijelo društvo, trebat će se prilagoditi europskim standardima, a između ostaloga, počeli smo integrirati znanstveni s visokoobrazovnim prostorom", rekao je Pero Lučin, prorektor Sveučilišta u Rijeci, član pregovaračkog tima Hrvatske u procesu pridruživanja EU te predsjednik Nacionalne zaklade za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj RH. On je pozvao sudionike kongresa da raspravljaju i o tim temama kako bi Hrvatska što prije osnovala i reformirala institucije u znanosti i obrazovanju.
Uz predsjednika Republike Stjepana Mesića, pokrovitelji kongresa HDBMB-a su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Razred za prirodne znanosti HAZU-a, sveučilišta u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, te Šibensko-kninska županija i grad Vodice.
Znanstveni program kongresa HDBMB-a u Vodicama počinje sutra, a među ostalim, obuhvatit će predavanja i rasprave na temu nukleinskih kiselina, proteina, stanične biokemije, hrane i prehrane, novih tehnologija te bioinformatike.