Na američkom je tržištu barel sirove nafte pojeftinio tako tijekom jutra 54 centa, na 60,49 dolara. Na tržištu u Londonu cijena nafte istodobno se spustila za 69 centi, na 59,76 dolara po barelu.
Cijene su počele slabjeti još u ponedjeljak, budući se tržište otreslo zabrinutosti oko mogućnosti novih smanjenja proizvodnje i usredotočilo na vrlo visoke američke zalihe.
Unatoč tome što neke rafinerije još uvijek ne proizvode s punim kapacitetima, trgovci očekuju da će tjedni podaci američke vlade u srijedu pokazati rast američkih zaliha benzina i destilata.
U pokušaju obuzdavanja slabljenja cijena sirove nafte, Venezuela je u petak najavila smanjenje proizvodnje za 50 tisuća barela dnevno. Iza toga uslijedila je odluka Nigerije u subotu o 5-postotnom smanjenju izvoza, uz objašnjenje da se radi o rutinskom sezonskom smanjenju.
Financijska grupacija Societe Generale predviđa nastavak trenda slabljenja cijena na svjetskim tržištima nafte.
"Mislimo da će tržište prvo htjeti provjeriti spremnost OPEC-a, osobito Saudijske Arabije na obranu neke određene cijene, negdje u razini 50 dolara po barelu. Tržišta su uvjerenja da u osnovi nije prisutan tako snažan pritisak na tržišne temelje kao što se činilo prije dva ili tri mjeseca te bi to trebalo dovesti do kontinuiranog pada cijene sirove nafte", navodi Societe Generale u svojem izviješću o stanju na tržištima.
Paul Harris, analitičar Bank of Ireland Global Markets u Dublinu ne slaže se, međutim, s tom ocjenom. "Cjeloviti trend pada nije previše vjerojatan dokle god sukob s Iranom oko nuklearnog naoružanja nastavlja bacati sjenku na tržišta", tvrdi on.