ZAGREB - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, gostujući jučer u emisiji Hrvatske televizije "Nedjeljom u dva", komentirao je aktualna zbivanja u hrvatskoj unutarnjoj i vanjskoj politici. Na pitanja o ulozi nekadašnjega jugoslavenskog sekretara za vanjsku politiku, a danas njegova savjetnika Budimira Lončara, i o tome je li radio za ili protiv Hrvatske početkom 90-ih, predsjednik Republike je rekao da se zapravo radi o stvaranju slučaja i napadu na njega (Mesića) osobno. Ustvrdio je kako to dolazi od onih koji nisu bili ni blizu donošenju odluka i kreiranju hrvatske politike i koji ne prihvaćaju njegovu politiku. O nesporazumu vezanom uz njegov i premijerov istodobni posjet SAD-u, predsjednik Mesić je rekao da veleposlanik Neven Jurica nije mogao dogovarati premijerov posjet bez njegova znanja jer ga je upravo on kao predsjednik države i uputio na tu dužnost. U vezi s najavljenim premijerovim ponovnim posjetom SAD-u i razgovorom s američkim predsjednikom Bushem, hrvatski predsjednik je rekao kako "nije navedeno kakav je karakter tog posjeta", ali je logično da se pozove i premijer jer je američki predsjednik ujedno i šef vlade. Govoreći uz ostalo o izboru novog ravnatelja Hine, predsjednik Mesić je rekao da se u to ne trebaju miješati ni predsjednik države ni premijer te da na to mjesto treba doći stručna osoba koja će jamčiti da će Hina ostati javni medij.
DUBROVNIK - Na jučerašnji dan prije 15 godina počela je srpsko-crnogorska agresija na Dubrovnik i tromjesečna blokada grada, a tim je povodom na Boninovu svim poginulima odana počast. Točno u 6 sati ujutro 1. listopada 1991. Srbi iz istočne Hercegovine i teritorijalna obrana Crne Gore, potpomognuti jakim snagama JNA, počeli su opći napad na Dubrovnik s kopna, mora i iz zraka. Dubrovnik je tri mjeseca bio u potpunoj blokadi, bez struje, vode i telefonskih veza sa svijetom. Napadi su vrhunac dosegnuli 6. prosinca, kad je sam grad napadnut iz svih vrsta oružja, pri čemu su golemu štetu pretrpjeli vrijedni kulturni i povijesni spomenici. Tijekom agresije grad su hrabro branili, i obranili, malobrojni i slabo naoružani hrvatski branitelji. Poginulo je više od 300 hrvatskih branitelja i civila, 33 tisuće ljudi moralo je napustiti svoje domove, a u logore u Bileći i Morinju odvedeno je 336 osoba.
ZAGREB - Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor bila je jučer u župnoj crkvi Majke Božje Remetske u Zagrebu, kao pokroviteljica gradske smotre "Dani kruha - Dani zahvalnosti za plodove zemlje", na misi zahvalnici služenoj u sklopu te smotre. Potpredsjednica Vlade obišla je nakon toga štandove, postavljene ispred crkve, na kojima su predstavnici Eko-škole i ostali sudionici izložili razne vrste kruha i krušnih proizvoda, priopćilo je Ministarstvo.
GATA/OMIŠ - U Gatima iznad Omiša jučer je prigodno obilježena 64. godišnjica tragedije u kojoj su 1. listopada 1942. godine četnici vojvode popa Momčila Đujića počinili zločin u tome mjestu i u susjednim selima Ostrvicama i Čišlama. U samo nekoliko sati pohoda četnici su na kućnome pragu mučki ubili 96 stanovnika Srednjih Poljica, najviše žena, djece i staraca. Misu zadušnicu za žrtve pokolja predvodio je u mjesnoj crkvi župnik i poljički dekan don Vlade Žutelija. Ispred spomen-obilježja članovi obitelji i mještani položili su vijence i cvijeće.
SPLIT - U Splitu je sinoć završen 11. Međunarodni Split Festival na kojem je Grand Prix pripao filmu "Babilon", meksičkog redatelja Alejandra Gonzaleza Inarritua. Taj film s Bradom Pittom i Cate Blanchett na prošlom Cannesu osvojio je Zlatnu palmu za režiju i montažu i nagradu ekumenskog žirija. "Babilon" obrađuje temu odnosa roditelja i djece kroz likove dvoje turista, a složena priča prati četiri linije radnje na tri kontinenta. Stručni ocjenjivački sud posebnu nagradu u konkurenciji dugometražnih filmova dodijelilo je filmovima "Istočno od raja", Lecha Kowalskog i "Zrno u uhu" Zhang Lua. kažnjena. Najboljim kratkometražnim filmom proglašen je film "Meso" francuskog redatelja Edouarda Saliera., a posebne nagrade u istoj kategoriji pripale su filmovima "Petrolia" britanske autorice Emily Richardson i "Najstroža kazna" Španjolca Juanta Gimeneza.