SARAJEVO - Opći izbori u Bosni i Hercegovini odvijaju se bez većih poteškoća a stanje u cijeloj zemlji je mirno, potvrdio je nešto poslije deset sati predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) Branko Petrić. On je novinarima u Sarajevu kazao kako je najveći broj glasačkih mjesta otvoren na vrijeme, točno u sedam sati. Iznimka su dva glasačka mjesta u Livnu i Posušju gdje je zbog naknadnog prebrojavanja glasačkog materijala na zahtjev promatrača otvaranje birališta kasnilo oko sat vremena. Nešto više od 2,7 milijuna građana BiH s pravom glasa danas bira novi saziv Predsjedništva BiH, Zastupničkog doma državnog te parlamenta Federacije BiH, Narodne skupštine Republike Srpske kao i predsjednika i dva dopredsjednika tog entiteta. U Federaciji BiH boraju se i nove skupštine deset županija. Izbore nadzire više od šest tisuća domaćih i međunarodnih promatrača.
PRIŠTINA - Prijedlog ustava Srbije u kojem se navodi da je Kosovo neodvojivi dio Srbije nije u funkciji mira i stvaranja novih odnosa na Balkanu, ocijenili su u nedjelju dužnosnici Kosova. Skupština Srbije usvojila je u subotu navečer velikom većinom prijedlog novog Ustava Srbije proglašavajući Kosovo dijelom ove države unatoč pregovorima o konačnom statusu te pokrajine koji su u tijeku. Zamjenik premijera Kosova, Lutfi Haziri izjavio je kako takva odluka parlamenta Srbije predstavlja prijetnju koja će u budućnosti stvarati probleme u normalizaciji odnosa između neovisnog Kosova i Srbije. Kosovski dnevnici objavljuju i reagiranja drugih albanskih dužnosnika koji konstatiraju kako Beograd nije u stanju ići naprijed jer se njegova politika i dalje temelji na starim smjernicama koje su dovele do ratova na području bivše Jugoslavije.
SARAJEVO - Hrvatska bi u Europsku uniju mogla ući najranije 2012. godine no na članstvo će možda morati pričekati i nakon 2014, izjavio je Jelko Kacin, zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Liberalno-demokratske stranke Slovenije. U izjavi koju je u nedjelju prenio sarajevski Dnevni avaz, Kacin je objasnio kako se o proširenju EU svakako neće razgovarati prije 2009. godine kada slijede novi europski izbori. Nakon toga bi trebao slijediti postupak potvrde novog ustava EU u zemljama-članicama o čemu i ovisi dalje proširenje Unije. "Teorijski, ako bismo 2009. godine imali kompromis i Hrvatsku pozvali u EU, trebaju nam barem dvije i pol godine da se dogovor ratificira u parlamentima svih 27 članica Unije. Hrvatska bi tako krajem 2012. ili početkom 2013. godine mogla ući u EU", kazao je Kacin. Ako pak očekivanog kompromisa ne bude, cijeni slovenski političar, bit će potrebno sačekati do narednih europskih izbora koji će se održati 2014. godine. Kacin je, međutim, ustvrdio kako "realno, opasnost od neproširivanja ne postoji".
KHARTUM - Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso je izjavio u nedjelju da je krajnje zabrinut stanjem u Darfuru i da traži političko rješenje, prema službenoj agenciji Suna. Barroso je stigao u Khartum u subotu kako bi uvjerio sudansku vladu da prihvati mirovne snage UN-a u Darfuru, gdje tri godine traje građanski rat. "Europska komisija je krajnje zabrinuta stanjem u Darfuru i traži rješenje tog problema konstruktivnim političkim dijalogom", rekao je Barroso, prenosi agencija Suna. Barroso je, nakon razgovora s predsjednikom Sudana Omarom Al-Beshirom, rekao da Komisija traži rješenje za trenutačno teško stanje u kojem se nalazi Darfur. Građanski rat i njegove humanitarne posljedice su od veljače 2003. odnijele najmanje 200.000 života u Darfuru.
JERUZALEM - Šef izraelskog glavnog stožera general Dan Haloutz je spomenuo u nedjelju mogućnost velike kopnene operacije u pojasu Gaze radi okončanja ispaljivanja raketa na jug Izraela. "Moramo pronaći rješenja za sprečavanje ispaljivanja raketa na Sderot, kao što bi bila produžena kopnena operacija koju razmatramo", rekao je šef stožera na državnom radiju. General Haloutz je uputio to upozorenje nekoliko sati nakon što je Izrael objavio povlačenje svoje vojske s juga Libanona.