Potpredsjednik Vlade Damir Polančec kazao je da se Vlada dogovorila sa sindikatima u Ini da se, umjesto 30 dana nakon inicijalne javne ponude za dionice Ine, prodaja 7 posto dionica obavi najkasnije šest mjeseci nakon te ponude, po posebnim pogodnostima.
Najavio je da bi ta inicijalna javna ponuda, po očekivanjima Vlade, trebala početi krajem listopada ili početkom studenoga.
Dodao je da su se u razgovorima o prodaji 7 posto dionica pojavile neke nedorečenosti oko toga tko ima pravo na te dionice, kakve trebaju biti pogodnosti i posebni uvjeti za zaposlenike koji bi ih stjecali.
Polančec je ustvrdio da su se Vlada i sindikati u Ini dogovorili da se odgodi prodaja tih dionica, da je u tom smislu i potpisan sporazum temeljem kojega je Vlada osnovala posebno povjerenstvo koje će utvrditi kriterije za prodaju dionica zaposlenicima.
Oporbeni zastupnici u raspravi su prozvali Vladu da neodgovorno i neozbiljno pristupa privatizaciji Ine, da najavljuje, pa odgađa prodaju dionica zaposlenicima Ina grupe, bez da je uopće utvrđena njihova vrijednost.
'Pravaš' Tonči Tadić pozvao je Vladu da kaže kolika je vrijednost Ine i njezinih dionica, sprema li se mađarskom MOL-u prepustiti većinski paket dionica, što je s dionicama koje bi trebale pripasti braniteljima.
Ocijenio je da Ina sve više gubi identitet, da sve više postaje mađarska, a sve manje hrvatska kompanija, da je "sve više u službi mađarskog kapitala i interesa".
Mato Arlović (SDP) smatra da se odluka o privatizaciji Ine ne bi trebala provoditi u izbornoj godini, jer se time, tvrdi, podilazi biračima.
"Odluka bi tada imala predizborni i politički karakter", ocijenio je. Potrebnim smatra utvrditi kriterije po kojima bi se zaposlenike, kada steknu dionice, onemogućilo da ih odmah prodaju na tržištu.
Damir Kajin (IDS) također traži da Vlada izađe u javnost s podacima o stvarnoj vrijednosti Ine i njezinih dionica, da se svim građanima omogući natjecanje za stjecanje tih dionica, a da se zaposlenicima koji steknu dionice omoguće kreditne linije koje bi ih pratile.
Vrijednost dionica Ine najbolje će procijeniti tržište, nakon izlistanja dionica na burzama, odgovorio je potpredsjednik Vlade Polančec zastupnicima, koji su od Vlade zatražili da objavi nominalnu vrijednost dionica Ine kojima raspolaže država.
"To će najbolje pokazati izlistanje dionica na burzama, nakon čega ćemo dobiti izniveliranu cijenu", rekao je Polančec.
Na upozorenja zastupnika da je nejasno tko će sve Inine dionice moći dobiti po povoljnijim uvjetima, te da bi se moglo dogoditi da ih dobiju i bivši zaposlenici Ina grupe koji nisu hrvatski državljani, Polančec je odgovorio kako će to razriješiti pravna ekspertiza.
Naglasio je da Ina nema evidenciju o svim svojim bivšim zaposlenicima, što dodatno otežava situaciju.
Pojašnjavajući Vladin prijedlog da se zaposlenicima i bivšim zaposlenicima otkup dionica omogući tek šest mjeseci nakon inicijalne javne ponude (IPO), Polančec je kazao kako bi mogućnost prodaje dionica 30 dana nakon IPO-a u startu snizila cijenu.
"Investitori bi mogli pomisliti - zašto da dionice kupujem sad, kad ću ih za mjesec dana moći kupiti jeftinije", pojasnio je.
Na upozorenja da bi prije druge faze privatizacije Ine trebalo izdvojiti plinski biznis i izvore pitke vode, Polančec je podsjetio da takvu odluku može donijeti isključivo 75 posto plus jedan glas na skupštini dioničara.
"O tome je trebalo voditi računa pri donošenju Zakona o privatizaciji Ine i kod prodaje 25 posto plus jedne dionice MOL-u", poručio je Polančec.