Polančec je time odgovorio na zahtjev nekolicine saborskih zastupnika, koji su u raspravi o izmjeni Odluke o redoslijedu i dinamici privatizacije Ine, od Vlade zatražili da objavi nominalnu vrijednost dionica Ine kojima raspolaže država.
"To će najbolje pokazati izlistanje dionica na burzama, nakon čega ćemo dobiti izniveliranu cijenu", rekao je Polančec.
Na upozorenja zastupnika da je nejasno tko će sve Inine dionice moći dobiti po povoljnijim uvjetima, te da bi se moglo dogoditi da ih dobiju i bivši zaposlenici Ina grupe koji nisu hrvatski državljani, Polančec je odgovorio kako će to razriješiti pravna ekspertiza.
Naglasio je da Ina nema evidenciju o svim svojim bivšim zaposlenicima, što dodatno otežava situaciju.
Pojašnjavajući Vladin prijedlog da se zaposlenicima i bivšim zaposlenicima otkup dionica omogući tek šest mjeseci nakon inicijalne javne ponude (IPO), Polančec je kazao kako bi mogućnost prodaje dionica 30 dana nakon IPO-a u startu snizila cijenu.
"Investitori bi mogli pomisliti - zašto da dionice kupujem sad, kad ću ih za mjesec dana moći kupiti jeftinije", pojasnio je.
Na upozorenja da bi prije druge faze privatizacije Ine trebalo izdvojiti plinski biznis i izvore pitke vode, Polančec je podsjetio da takvu odluku može donijeti isključivo 75 posto plus jedan glas na skupštini dioničara.
"O tome je trebalo voditi računa pri donošenju Zakona o privatizaciji Ine i kod prodaje 25 posto plus jedne dionice MOL-u", poručio je Polančec.