Izmjenama se Zakon usklađuje s direktivama EU upućenima s nedavnog 'screeninga' za poglavlje zaštite okoliša, kao i sa Strategijom gospodarenja otpadom.
Ministarstvo zaštite okoliša obvezuje se donijeti pravilnike o zbrinjavanju raznih vrsta otpada, među kojima i titanovog dioksida iako se ne proizvodi u Hrvatskoj, ali i automobilskih guma,
elektroničkog, cestovnog, medicinskog i drugog otpada.
Predviđa se i mogućnost da Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost može, pod posebnim uvjetima, posao oko prikupljanja i zbrinjavanja otpada djelomično povjeriti privatnim poduzećima koja proizvode otpad i plaćaju naknadu za njegovo zbrinjavanje.
Marko Širac (HDZ) pohvalio je napore Ministarstva na uspješnom prikupljanju ambalažnog otpada u zadnjih osam mjeseci, budući da je, kaže, uvelike otklonjen otpad iz okoliša, a otvoreno je i 1300 novih radnih mjesta.
Izrazio je nadu da će se uskoro aktima regulirati i zbrinjavanje azbestnog otpada, za kojega Željko Pecek (HSS) kaže da i dalje narušava ljudsko zdravlje, a na njegovu se otklanjanju i zbrinjavanju, tvrdi, ne čini gotovo ništa.
Pecek upozorava da se i dalje lokalnim jedinicama prepušta saniranje divljih deponija bez ikakve financijske potpore države, te od Fonda traži da izdvoji sredstva za pomoć lokalnim sredinama, kao i da se ustroji neka vrsta "otpadne policije".
Ne razumije, kaže, zakonsku obvezu po kojoj je resorna ministrica dužna pravilnike o zbrinjavanju otpada donijeti u roku od dvije godine, smatrajući da je taj rok predug, te da, posebno u slučaju građevinskog otpada, ide na ruku građevinskim lobijima da i dalje
zagađuju okoliš.
I Jakša Marasović (HNS) traži sustavna rješenja za sanaciju divljih odlagališta otpada kojih je Dalmacija, upozorava, puna.
Predlaže da se subvencijama i doprinosima te na druge načine pomogne lokalnim jedinicama na čijem se teritoriju odluči graditi deponije.