Čelnici tih sindikata na današnjoj su konferenciji za novinare pozvali sve sindikate koji zastupaju javne i državne službenike i namještenike da zajedno nastupe prema Vladi.
Od Vlade traže hitnu raspravu o politici plaća u okviru Gospodarsko-socijalnog vijeća, kao i uključivanje predstavnika URSH-ovih sindikata u postupak izrade Zakona o plaćama i uredbi koje se tiču klasifikacije radnih mjesta te načina i uvjeta napredovanja.
Tražimo jednokratno povećanje plaća koje bi nas vratilo na razinu na kojoj smo bili prije 2001. godine, što iznosi od 15 do 20 posto, ovisno o pojedinoj službi, rekao je Ivan Brtičević iz Sindikata fizioterapeuta i radnih terapeuta.
Predsjednica Sindikata porezne uprave Tamara Smokvina podsjetila je kako je osnovica plaće državnih službenika u 2001. iznosila 4.232 kune, 2004. "usklađena" je na 4.414 kune, 2005. nije bilo nikakvog usklađivanja, a ove godine je podignuta na 4.546 kuna.
To je ukupno povećanje ispod devet posto za razdoblje od pet godina, a troškovi života su samo od siječnja 2004. porasli osam posto.
Također, rekla je Smokvina, dvije godine za redom nije potpisan aneks kolektivnog ugovora o plaćama, a Vlada jednostrano donosi odluku o rastu plaća.
Do 2002. prosjek plaća na državnoj razini pratio je prosjek plaća Grada Zagreba, no od intervencije bivše Vlade Ivice Račana prosjek plaća na državnoj razini zaostaje za prosjekom plaća u Zagrebu preko 200 kuna godišnje, ustvrdila je Smokvina.
Želimo pregovarati o politici plaća, ali ako ne bude pomaka koristit ćemo sve instrumente sindikalne borbe, poručio je čelnik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić.