"Ministri uočavaju najnovija zbivanja na energetskim tržištima i sve veće potencijalne rizike političke i komercijalne prirode", stoji u priopćenju sa sastanka ministara energetike 11 zemalja crnomorske regije.
"Pouzdan pristup energiji trenutno je izložen kratkoročnim i dugoročnim izazovima i prijetnjama", zaključili su ministri u srijedu nakon dvodnevnog samita Organizacije za gospodarsku suradnju u crnomorskoj regiji (BSEC), čije su vodeće članice Rusija, Albanija, Armenija, Azerbajdžan, Bugarska, Gruzija, Grčka, Moldavija, Rumunjska, Srbija, Crna Gora, Turska i Ukrajina.
Njihov je istup uslijedio kratko nakon što je Rusija ulagačima u sektor energetike zaprijetila zatvaranjem najvećeg privatnog projekta eksploatacije nafte i plina u svijetu Sakhalin-2.
Prošlog je tjedna Moskva povukla ključnu dozvolu u vezi s utjecajem tog 20 milijardi dolara vrijednog projekta na okoliš, obrazlažući svoj potez tvrdnjom da strane kompanije na čelu projekta krše propise o zaštiti okoliša.
Ruski predsjednik nadovezao se u srijedu i upozorenjem da će vlada poduzeti mjere protiv kompanija koje previše sporo razvijaju svoje projekte.
"Očekujem da će ministarstvo za prirodne resurse i vlada kao cjeline donijeti takve odluke, uključujući i one prema kompanijama koje rade nesavjesno ili ne ispunjavaju obveze iz sporazuma o dodjeli licence", kazao je Putin.
I ostali su ruski dužnosnici na odvojenoj konferenciji o energetici u Sakhalinu oštro kritizirali inozemne kompanije koje sudjeluju u razvoju projekata na ruskom Dalekom Istoku.
Ministri 11 članica BSEC-a suočeni su i sa sukobima oko konkurentskih projekta gradnje cjevovoda, poput ruskog plana o širenju plinovoda Blue Stream kroz Tursku do Izraela a možda i do Europe, čime bi on konkurirao planiranom cjevovodu Nabucco.
Nabucco će omogućiti transport prirodnog plina iz Irana i Turkmenistana do europskih tržišta a neće prolaziti kroz ruski teritorij.
Ruski ministar energetike Viktor Krištenko je naglasio da je rusko-turski plinovod Blue Stream dokazano financijski učinkovit te da jamči energetsku sigurnost regije. No, Rusija i Turska sukobljavaju se oko plinovoda Blue Stream još od njegova puštanja u pogon 2003. a obujam isporuka raste sporim tempom zbog sporova oko cijena i predviđanja o slabijoj potražnji u Turskoj.