Završnim tekstom šefovi država i vlada iz više od 55 zemalja i izaslanstva iz 118 članica Pokreta, izrazili su potporu državama u njihovu pravu na razvoj nuklearne energije, poduprijevši time Iran koji je pod pritiskom Sjedinjenih Država zbog svog nuklearnog programa.
Nesvrstani okupljeni oko Raula Castra koji je zamijenio bolesnog 80-godišnjeg kubanskog predsjednika Fidela Castra, u subotu su se suglasili da se idući summit 2009. godine održi u Egiptu.
Dvodnevni summit bio je u manjoj mjeri obilježen antiameričkim govorima venezuelanskog predsjednika Huga Chaveza i kubanskog potpredsjednika Raula Castra, te sjevernokorejskog premijera KimYonga Nama koji je u subotu kazao da Washington svojom politikom pritisaka svih vrsta prisiljava Pjongjang da se zaštiti nuklearnim oružjem.
Završnom deklaracijom nesvrstani su osudili postupke Izraela u Libanonu i protiv Palestinaca te su izrazili duboku zabrinuost zbog siromašenja palestinskog naroda nakon smanjenih donacija kad je vlast početkom 2006. preuzeo radikalni pokret Hamas.
Summit u Havani omogućio je izravan susret čelnika dviju susjednih nuklearnih sila, indijskog premijera Manmohana Singha i pakistanskog predsjednika Perveza Musharrafa, prvi na tako visokoj razini nakon smrtonosnih atentata na Bombaj u srpnju.
Singh je iznio inicijativu za uspostavu radne skupine i akcijskog plana za pitanje energije u sklopu suradnje Jug - Jug koju nesvrstani snažno zagovaraju.
Poruku nesvrstanima u subotu je uputio i ruski predsjednik Vladimir Putin kazavši da Pokret i Rusku Federaciju povezuje želja za suradnjom i sprječavanjem sukoba i da Rusija u nesvrstanima vidi važnog partnera ključnog za izgradnju moderne arhitekture u međunarodnim odnosima.
Na summitu je u petak i subotu sudjelovao i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić koji je istaknuo kako je blokovska podjela svijeta otprije pola stoljeća ustupila mjesto novoj konfrontaciji razvijenih i nerazvijenih koja prijeti mogućim novim sukobom na globalnoj razini, poručivši kako pokret nije izgubio svoj temeljni smisao zalaganja za mir i ravnopravnost.
Mesić je pozvao na poštivanje različitosti, dijalog među civilizacijama i toleranciju među vjerama te naglasio da "nema niti smije biti sukoba civilizacija i religija".
Hrvatska ostaje privržena svojim prioritetima euroatlantskih integracija, no današnji je svijet premalen da bismo si mogli priuštiti luksuz suradnje samo s jednim njegovim dijelom i zato kao zemlja promatrač pružamo ruku suradnje svakoj od članica, zaključio je hrvatski predsjednik.