Od toga broja 6.921 povratnik je iz srpske zajednice, 4.275 su Aškalije i Egipćani, a 4.419 iz ostalih nacionalnih zajednica, kazao je on i dodao da se najviše ljudi vratilo tijekom 2003. godine.
Među dostignućima na planu ostvarivanja prava manjina Lila je spomenuo i emitiranje programa na jezicima manjina na Radio-televiziji Kosova (RTK).
Po njegovim riječima, kosovska vlada je dodijelila 400 tisuća eura za projekte infrastrukture u općinama Vučitrn, Zubin Potok, Leposavić i Zvečan, u naseljima gdje žive pripadnici manjina.
Lila je također izjavio da je, uz siromaštvo koje vlada na Kosovu, glavna zapreka za povratak Srba politika službenog Beograda prema Srbima koja sprječava Srbe da sudjeluju u kosovskim institucijama. Službeni Beograd dobio je i negativnu ocjenu i od predstavnika međunarodnih institucija.
Unatoč postignutom napretku pozitivnu ocjenu o slobodi kretanja i povratku raseljenih narušavaju incidenti poput onog od prije dva dana kada je spaljena kuća jednog Crnogorca u selu Štupelj kod Kline.
Sloboda kretanja i održivi povratak raseljenih dvije su najvažnije zadaće koje proizlaze iz međunarodnih standarda a njihovo ispunjenje bitno utječe na određivanje statusa Kosova.