Prijedlog stambenog zbrinjavanja u kojem povratnici čekaju još pet godina na dom, koji mogu koristiti samo kao najmoprimci do svoje smrti i koji ne mogu naslijeđivati njihova djeca, nema za cilj humano i pravično rješavanje izbjegličkih patnji, već je u funkciji kažnjavanja povratnika i nanošenja novih nepravdi, stoji u priopćenju.
SDF drži da je znakovito kako u Hrvatskoj prevladava mišljenje da Srbi povratnici trebaju imati ograničeno pravo na dom, te da Vlada tržišno i ekonomski racionalno postupa samo kada je u pitanju povratak, obnova ili stambeno zbrinjavanje Srba.
Tim prijedlogom Vlada nije otvorila put konačnom rješenju stambenog pitanja Srba povratnika, ali sigurno jest prema "konačnom rješenju Srba u Hrvatskoj", tvrdi se u priopćenju koje je potpisao predsjednik Upravnog odbora SDF-a Veljko Džakula.
Prošli je tjedan na sjednici Vlade najavljeno da će država do kraja 2011. izgraditi 3.600, te kupiti još 400 stanova i na taj način zbrinuti povratnike, bivše nositelje stanarskog prava na područjima koja su izvan područja posebne državne skrbi.
Hrvatski generalski zbor i Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke (UBIDUR) zatražili su javno objavljivanje popisa svih 4000 srpskih povratnika koji će dobiti stanove u sklopu Vladinog programa stambenog zbrinjavanja srpskih povratnika.
Zahtijevaju da se u te stanove ne useli niti jedan povratnik koji je na bilo koji način sudjelovao u agresiji na Hrvatsku, što se može dokazati uvjerenjem od nadležne državne uprave.
Hrvatski generalski zbor i UBIDUR predlažu Vladi da na isti način, u što kraćem roku, osiguraju stanove i svim onim Hrvatima, hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji, koji su izgubili svoju imovinu tijekom Domovinskog rata, a do danas im nije osiguran primjeren smještaj.