Naime, Gradska skupština pokrenula je inicijativu kako bi se sadašnja, kao i buduća, DTK mreža stavila pod upravljanje lokalne uprave i samouprave, dok najveći telefonski operater u Hrvatskoj, Hrvatski telekom (T-com) smatra da je riječ o njegovu vlasništvu.
Otvorivši skup, kojemu su bili nazočni i predstavnci operaterskih tvrtaka koje daju usluge fiksne telefonije, interneta i kablovske televizije, a na kojemu nije bilo predstavnika T-coma, Holjevac je istaknula da je riječ o važnom dijelu infrastrukture. Napomenula je da su njezinu inicijativu podržala i 22 grada u Hrvatskoj koji također smatraju da bi DTK mreža trebala biti pod nadzorom lokalne uprave i samouprave.
Voditelj tvrtke "Digitalni grad", koja je u vlasništvu Grada, Zdravko Frleta rekao je da je potrebno uvesti reda u DTK mrežu te da nema jasnih podataka o njezinoj dužini, vlasništvu i stanju u kojemu se nalazi. Dodao je da je oko tri tisuće kilometara DTK mreže sada u Gradu Zagrebu.
Istaknuo je da se "Digitalni grad" bavi snimanjem stanja DTK mreže i stvaranjem modela po kojemu će se pod jednakim uvjetima svima zainteresiranim moći iznajmiti DTK mreža.
Frleta je rekao da je kod Vlade i Agencije za telekomunikacije pokrenuta inicijativa da se jasno riješi vlasništvo nad tom mrežom te je dodao da će ako ta potpora izostane, Grad Zagreb upotrijebiti sva zakonska sredstva da bi osigurao svoje pravo na upravljanje DTK mrežom.
U raspravi su zatim sudjelovali predstavnci raznih poduzeća koje koriste DTK mrežu, a koji su istaknuli da, uz postojeću, grade i svoju te da je sadašnje stanje u kojem T-com polaže pravo na dosadašnju mrežu neodrživo.
Inače, na današnjem skupu, iako pozvan, nije bio predstavnik T-coma, a u priopćenju koje je podijeljeno novinarima stoji da se Hrvatski telekom ne slaže s tom inicijativom i smatra da nema pravnog uporišta za nju. Dodaje se da T-com smatra da je za nadzor nad DTK mrežom zadužena Agencija za telekomunikacije, a njezine pravilnike donosi nadležno ministarstvo.