Ricov navodi kako to poduzeće svakodnevno nadzire i prati stanje u terminalnim granama vodovoda na cijelom području te da u uzorcima vode nije zabilježena prisutnost fekalija.
"Uzorci se prikupljaju svakodnevno i ispituju se sukladno zakonskim propisima", ističe Ricov dodajući kako je "stanje vode u okvirima zakonom dopuštenih vrijednost za pitku vodu".
Direktor "Vodovoda i kanalizacije" naglašava kako postoji teoretska mogućnost onečišćenja pitke vode fekalnom vodom iz okoliša, ali "to se može dogoditi jedino u slučaju redukcije vodopsrkbe, a ove godine nije bilo ograničenja".
To znači, pojasnio je, da je voda u vodovodnoj mreži pod tlakom koji onemogućava prodor onečišćene vode u cijevi čak i u slučaju oštećenja brtvi. "Takvu situaciju nismo imali u praksi", poručio je Ricov.
Prošloga tjedna u medijima se pojavljuju napisi o epidemiji zaraze crijevnim virusom na području Kaštela, Trogira i otoka Čiova, na temelju navodno povećanog broja oboljelih u splitskoj Kliničkoj bolnici. Kao izvor zaraze navodi se more i vodovodna mreža na tom području.
No, te su informacije opovrgnuli u Zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije ističući kako je broj oboljelih srazmjeran prošlogodišnjim prosjecima te da se nije moguće zaraziti kupanjem u moru.
Uzorci prikupljeni na ovom području poslani su na virološku analizu u Hrvatski zavod za javno zdravstvo u Zagrebu, a rezultati bi trebali biti poznati idućega tjedna.