Nalaze je danas na konferenciji za novinare, održanoj na lokalitetu, predstavio Marko Menđušić, ravnatelj šibenskog Konzervatorskog odjela.
Menđušić je naglasio da je u arheološkim istraživanjima otkrivena krstionica križnog tlocrta, tipična za to razdoblje, te apsida s ostacima liturgijskog namještaja. Crkva svete Marije, koja datira iz romanike, odnosno 12. ili 13. stoljeća, sagrađena je na temeljima objekta, dijelove kojega su otkrili arheolozi.
Crkva svete Marije i ostaci ranokršćanskog objekta nalaze se podno utvrde Tureta iz koje se u doba cara Justinijana kontrolirao bizantski plovni put, pa je vjerojatno sakralni objekt služio posadi utvrđenja, rekao je Menđušić. Također, pretpostavlja se da su crkvu koristili i stanovnici otoka Kornata, koji je u prošlosti bio naseljen, dodao je.
Na lokalitetu je pronađeno više dijelova kasnoantičke keramike i stakla, jedna brončana udica, te ostaci kamenog namještaja, među kojima nekoliko njih s natpisom, rekla je arheologinja Meri Opačić.
Arheološki radovi na lokalitetu Tarcu dio su programa zaštite, ali i prezentacije kulturne baštine Kornatskog otočja, naglasio je Branko Kereta, ravnatelj ustanove Nacionalni park Kornati. Nakon završetka istraživanja, konzervacije i prezentacije, nalazište Tarac obogatit će turističku ponudu Kornata, dodao je.
U sljedećim arheološkim kampanjama stručnjaci namjeravaju istražiti i ostatke uz istočni zid crkve svete Marije.
Crkva svete Marije poznata je kao crkva Gospe od Tarca, a istoimeni blagdan uz hodočašće brodicama slavi se 4. srpnja.