U istraživanju su korišteni rezultati istraživanja nekoliko grupa znanstvenika, među kojima i onih američke mornarice, prenio je BBC.
Naime, znanstvenici su, nakon što su proučili zapise o pandemiji španjolske gripe koja je između 1919. i 1920. poharala svijet, odnijevši sto milijuna ljudskih života, ustvrdili da bi transfuzijom krvi, uzete od osoba koje su se oporavile od nekog smrtonosnog oblika gripe (primjerice soja H5N1), moglo utjecati na poboljšanje stanja pacijenata hospitaliziranih zbog zaraze virusom. Odlučili su se na proučavanje virusa španjolske gripe jer je on blizak "rođak" soja H5N1.
Stručnjaci strahuju da bi soj ptičje gripe H5N1 od kojega je u Aziji od 2003. umrlo 140 osoba mogao mutirati i početi se prenositi među ljudima. Već dulje vrijeme iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) upozoravaju da bi u tom slučaju bili ugroženi životi milijuna ljudi diljem svijeta.
Zadnja istraživanja američkih stručnjaka sugeriraju da bi od velike pomoći u tom slučaju, uz dodatno liječenje antivirusnim lijekovima i cjepivom, mogla biti transfuzija krvi osoba koje su preboljele virusnu gripu. Oni tvrde da bi samo jedan pacijent koji se oporavio od ovog oblika gripe mogao biti donator dovoljne količine krvne plazme koja bi se iskoristila kao dodatak liječenju mnogih novozaraženih pacijenata.
Iako su istraživanja u začetku, znanstvenici pozivaju na daljnja istraživanja potencijalne terapije krvnom plazmom. Dr. John Treanor sa Sveučilišta u Rochesteru rekao je kako liječnici sličan pristup koriste u liječenju drugih virusnih oboljenja. On je istaknuo kako bi vjerojatno terapija krvnom plazmom u početku mogla prouzročiti logističke poteškoće, poput primjerice načina na koji dobiti, klasificirati i pripremiti krvne pripravke usred pandemije, no, unatoč tomu, Treanor smatra da kontrolirane kliničke studije u svakom slučaju treba nastaviti.