Virus gripe do danas je enigma za proizvođače cjepiva, a bolest i danas uzme pokoju žrtvu, no to nije ni blizu masovnim smrtonosnim epidemijama iz prošlosti.
Ono što sprečava stvaranje imuniteta i otežava razvoj cjepiva stalno je mijenjanje antigenske strukture, što znači da imunološki odgovor na jedan soj virusa gripe neće biti učinkovit na drugi soj. Jednako pravilo vrijedi i za cjepivo - imunitet dobiven jednim cijepljenjem ne vrijedi za nove sojeve, pa iduće godine ista osoba može ponovno oboljeti.
Povrh toga, virus ima podtipove A, B i C. Cjepiva protiv gripe proizvode se svake godine nakon što započnu epidemije u Aziji, a u njima se nalaze svi skupljeni sojevi. Unatoč tomu, događalo se da se neki soj provuče, pa da obole i ljudi koji su cjepivo primili. No, sve to moglo bi se ubuduće promijeniti.
Naime, preliminarna istraživanja tvrtke Dynavax provedena su na miševima i primatima. Pokazalo se da cjepivo izaziva stanični imunitet, ali i proizvodnju antitijela i to za vrlo različite sojeve virusa gripe.
U izradi cjepiva Dynavaxovi stručnjaci koristili su svoju patentiranu tehnologiju vezanja molekula koje potiču imunu reakciju na dijelove virusa koji su isti na svim sojevima. Osim toga kada su novo cjepivo kombinirali sa standardnim cjepivom, imunološki odgovor bio je puno jači. Zbog toga u Dynavaxu vjeruju da bi novo cjepivo moglo zamijeniti sezonska cjepiva protiv gripe, čime bi se imunitet osobe produljio na više godina.
Također bi bilo moguće napraviti zalihu cjepiva protiv moguće pandemije nekog moguće vrlo virulentnog i smrtonosnog soja. Idući korak na kojemu znanstvenici kompanije intenzivno rade je pokretanje kliničkih istraživanja.