Jerovšek je za Slovenski radio rekao da će o odnosima s Hrvatskom biti riječi na redovitoj sjednici odbora sljedećeg tjedna, koja će biti zatvorena za javnost, te da oporba nedavni susret slovenskog i hrvatskog premijera Janše i Sanadera i njihov dogovor o zajedničkoj izgradnji protupoplavnog nasipa na Muri koristi "za prikupljanje unutarpolitičkih poena", ne vodeći računa o državnim interesima.
Jerovšek, zastupnik iz Slovenske demokratske stranke (SDS) premijera Janeza Janše, rekao je da je Janša u vezi sa spornim događajem na Muri proteklog tjedna djelovao odlučno za razliku od kako kaže prijašnje vlade liberalnih demokrata koji su "popuštali" Hrvatskoj i dopuštali njezine jednostrane poteze na granici.
Liberalni demokrati tražili su da na hitnoj sjednici vanjskopolitičkog odbora ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel i ministar za okoliš i prostor Janez Podobnik razjasne okolnosti koje su dovele do zajedničke izjave premijera Janše i Sanadera o zajedničkoj izgradnji nasipa na Muri u blizini Hotize i Svetog Martina. Pozdravljajući u načelu sastanak hrvatskog i slovenskog premijera, liberalni demokrati su tražili da ministar Rupel energičnije reagira na izjavu hrvatske ministrice vanjskih poslova Kolinde Grabar Kitarović u vezi sa stanjem na granici uz malogranični prijelaz Sveti Martin na Muri - Hotiza i njezinu tvrdnju da taj prijelaz leži na hrvatskom teritoriju.
Liberalni demokrati tvrde da hrvatska strana "unatoč potpisanim izjavama" ne poštuje stanje na granici i mijenja stanje koje je vrijedilo 25. lipnja 1991. godine, te da Janša o svom sastanku sa Sanaderom i potpisanoj izjavi nije obavijestio parlament.