"Dok nema dogovora o državnoj granici, nedopustivo je jednostranim potezima mijenjati stanje i treba poštovati stanje koje je vrijedilo 25. lipnja 1991. godine.
Janša je rekao da je nasip kod Hotice na lijevoj obali Mure u prošlosti održavala Slovenija i da je on u takvom stanju da ga je doista potrebno popraviti, ali to nije moguće bez dogovora.
"S Hrvatskom ni nakon višemjesečnog dogovaranja do dogovora nije došlo. Slovenija je predlagala da se nasip obnovi zajednički, a Hrvatska je bez prethodnog dogovora počela s radovima. Zato je Slovenija morala reagirati", rekao je Janša pojašnjavajući zašto je Slovenija u ponedjeljak u blizinu graničnog prijelaza gdje su se odvijali radovi poslala specijalnu policijsku postrojbu iz Murske Sobote.
Janša je dodao da je o tom pitanju ovog tjedna više puta govorio telefonski s premijerom Ivom Sanaderom, ali da do njihova sastanka nije došlo jer su stajališta o nasipu i granici na Muri neusklađena.
"Nadam se da će doći do usklađivanja stajališta i poštivanja brijunske deklaracije o izbjegavanju incidenata, kako bi se stajališta uskladila i na toj razini. Sve ovisi o diplomatskoj aktivnosti i nadam se da će to biti uspješno", rekao je slovenski premijer.
Pitanje izgradnje nasipa na Muri nastojat će se riješiti u duhu suradnje i europske solidarnosti, rekao je na početku današnje sjednice hrvatske Vlade premijer Ivo Sanader.
"Svrha je izgradnje nasipa na Muri, s jedne i druge strane, zaštiti stanovništvo s obje strane granice od mogućih poplava, ne prejudicirajući sporazum o granici", kazao je Sanader.
Podsjetio je da granica na tom dijelu nije potvrđena međudržavnim ugovorom, ali su potvrđene katastarske općine te istaknuo kako bi trebalo završiti taj nasip na hrvatskom i slovenskom katastarskom dijelu tog područja.