Okrugli stol održan je na inicijativu novinarske udruge Article X koja smatra da su izmjene Zakona o HRT-u i Zakona o telekomunikacijama nužne ako se želi osigurati razvoj regionalnih i lokalnih elektroničkih medija.
Njezin predsjednik Denis Kuljiš je istaknuo da Udruga nema namjeru sudjelovati u borbi političkih stranaka za prevlast na HTV-u. Predložio je da se o javnoj televiziji provede široka rasprava, da se detektiraju problemi i pronađu rješenja koja bi se strankama ponudila pred parlamentarne izbore, te primjenjivala u slijedećem mandatu.
Ocijenio je da Hrvatska nema viziju budućeg razvoja elektroničkih medija, te da ne postoji kvalitetan nadzor koncesija za elektroničke medije, kao i ni drugih telekomunikacijskih koncesija. Ustvrdio je da u Hrvatskoj ne postoje tijela koja bi nadzirala provedbu koncesijskih ugovora i predlagala eventualne raskide ugovora s medijima koji se ogriješe o zakon.
SDP-ov saborski zastupnik Antun Vujić smatra da Zakon o HRT-u ne treba mijenjati jer je kvalitetno omogućio razvoj lokalnih televizija, budući da se dio novca za njihov rad izdvaja iz tv-pristojbe.
"Nema potrebe razmišljati o promjeni zakona koji je dobio pohvale i aplauz u Europskoj uniji", rekao je Vujić ustvrdivši da je posljednjih godina bilo nekoliko pokušaja slabljenja javne televizije u Hrvatskoj.
Slično misle i HTV-ovi predstavnici, koji su istaknuli da je zakon omogućio financijsku stabilnost, a time i političku neovisnost HRT-a.
Direktorica HTV-ova programa Tanja Šimić kazala je da ju inicijative za promjenu Zakona o HRT-u pomalo plaše.
"Ne bih htjela da nam se dogodi što se dogodilo u Sloveniji, gdje je javna televizija pretvorena u državnu", rekla je Šimić.
Ivo Banac drži, međutim, da strah od oštrih konfrontacija oko HRT-a ne smije biti razlog da se odustane od javne rasprave o stanju elektroničkih medija.