FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U BiH mjesec dana uoči izbora službeno počela predizborna kampanja

SARAJEVO, 1. rujna (Hina) - Prvi dan rujna označio je službeni početak predizborne kampanje u Bosni i Hercegovini, mjesec dana uoči provedbe općih izbora zakazanih za 1. listopada.
SARAJEVO, 1. rujna (Hina) - Prvi dan rujna označio je službeni početak predizborne kampanje u Bosni i Hercegovini, mjesec dana uoči provedbe općih izbora zakazanih za 1. listopada.

Iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) političkim strankama i kandidatima upućen je poziv da predstojeće razdoblje iskoriste kako bi poslali pozitivne poruke potencijalnim biračima te da se suzdrže od uporabe jezika mržnje i isticanja uvredljivih simbola.

Na ovogodišnjim općim izborima, na kojima pravo glasa ima 2,7 milijuna građana BiH, sudjelovanje je prijavilo 36 političkih stranaka, osam stranačkih koalicija i 12 neovisnih kandidata.

Po šest kandidata naći će se u utrci za hrvatskog odnosno bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, dok će se za mjesto srpskog predstavnika u državnom vrhu natjecati čak njih jedanaest.

Unutar hrvatskog glasačkog tijela najzanimljivija utrka vodit će se između Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) i HDZ 1990., stranke koju je ranije ove godine utemeljila skupina bivših "izvornih" HDZ-ovaca predvođenih Božom Ljubićem.

Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović izjavio je, uoči označavanja početka predizborne kampanje, kako je uvjeren da će njegova stranaka dobiti glasove uvjerljive većine hrvatskog biračkog tijela u BiH.

"Sve ispod 60 posto unutar hrvatskog biračkog tijela smatrat ću neuspjehom. Vjerujem da će Ivo Miro Jović biti hrvatski član Predsjedništva BiH", kazao je Čović u intervjuu za agenciju Onasa.

U dijelovima BiH s većinskim hrvatskim stanovništvom već tjednima su vidljivi jumbo plakati na kojima stoji kako je Jović "predsjednik uz narod", dok njegov protukandidat Ljubić potencijalnim glasačima poručuje: "Vjerujem u vas".

Neizvjesna utrka vodit će se i na izborima za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i to između predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejmana Tihića i predsjednika Stranke za BiH (SBiH) Harisa Silajdžića.

Silajdžić je, uoči početka predizborne kampanje, u Sarajevu upriličio predstavljanje svojih stranačkih kandidata, a tu je prigodu iskoristio da kao jedan od izbornih ciljeva promovira gradnju luke u Neumu.

"Iz jedne fizičke i geografske izoliranosti BiH će se (gradnjom luke u Neumu) otvoriti prema svijetu", kazao je Silajdžić označivši to možda najznačajnijim razvojnim projektom za zemlju.

Silajdžić uživa otvorenu potporu dijela medija, uključujući i najutjecajniji list među Bošnjacima "Dnevni avaz", koji je u petak redakcijskim komentarom otvoreno pozvao Bošnjake da "odbiju glasovati za malog i neuspješnog političara" Sulejmana Tihića, ali da svoj glas daju ostalim kandidatima SDA, zauzevši se tako za suradnju SDA i SBiH, ali bez Tihića i uz Silajdžićevo vodstvo. Po općoj ocjeni, radi se o već od ranije vidljivom scenariju kojim se pokušava onemogućiti funkcioniranje neformalne koalicije SDA i Socijaldemokratske partije (SDP), naznačene kroz zajedničke napore za provedbu ustavnih reformi, koje je pak onemogućila SBiH.

Rijaset (poglavarstvo) Islamske zajednice BiH, čiji se glas uoči svakih izbora pozorno slušao, u četvrtak je najavio kako neće promovirati niti jednu stranku ili pojedinca kao i da se džamije neće moći koristiti za slanje predizbornih poruka.

Ovime je IZ istaknula stanoviti otklon od dosadašnjih istupa svog poglavara Mustafe Cerića, koji je u nekoliko navrata otvoreno podupirao Silajdžića.

Među strankama iz Republike Srpske sve je manje neizvjesnosti, jer Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika u svim istraživanjima javnog mišljenja bilježi uvjerljivi rast popularnosti.

Prenoseći istraživanje agencije "Partner", tjednik "Slobodna Bosna" u petak navodi kako je moguće da SNSD uz Socijaldemokratsku partiju (SDP) Zlatka Lagumdžije postane najjača parlamentarna stranka.m SDP i SNSD tako bi mogle imati po osam zastupničkih mjesta u Parlamentu BiH, SDA 7, SBiH 6, a HDZ BiH 4, a ranije svemoćna Srpska demokratska strana (SDS) tek 3. Na po jedno mjesto moglo bi računati još pet stranaka uključujući tu i HDZ 1990.

Takav raspored mjesta u Parlamentu otvara niz različitih mogućnosti koaliranja no, ostvare li se ove prognoze, izvjesno je da niti jedna od njih neće moći funkcionirati bez Čovićeva HDZ-a koji će nastaviti predstavljati interese Hrvata u BiH.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙