Prema tim izvorima, Komisija je u svom izviješću o screeningu za poglavlje Sloboda kretanja kapitala, koje je dostavila Vijeću potkraj srpnja, predložila da se Hrvatskoj postave dva mjerila (tzv. benchmark) za otvaranje pregovora u tom poglavlju.
Komisija za prvo mjerilo predlaže da se od Hrvatske zatraži izrada akcijskog plana za borbu protiv pranja novca, a drugi prijedlog mjerila odnosi se na provedbu odredbi iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), kojima se regulira promet nekretninama za strance.
Hrvatska se u članku 60. SSP-a obvezala da će u roku od tri godine od stupanja Sporazuma na snagu, odnosno do 2009., liberalizirati tržište nekretnina za strance, koji i do tada mogu stjecati nekretnine prema načelu reciprociteta.
Europska komisija nakon završetka screeninga za svako poglavlje izrađuje izviješće o screeningu u kojem predlaže otvaranje pregovora bez dodatnih mjerila ili uvođenje benchmarka.
Prijedlog se upućuje Vijeću EU-a. Najprije o njemu raspravlja Radna skupina Vijeća za proširenja, a zatim se upućuje Odboru stalnih predstavnika zemalja članica (COREPER), koje onda donosi konačnu odluku.
Tzv. "benchmark" ili mjerilo novi je instrument kojega Europska unija koristi u pregovaračkom procesu. U prethodnom krugu proširenja taj mehanizam nije bio institucionaliziran i nije korišten kao uvjet za otvaranje, nego za zatvaranje pregovora o pojedinom poglavlju acquis communatairea, europske pravne stečevine.
Mjerila koja EU koristi u pregovaračkom procesu mogu se u načelu podijeliti u dvije skupine. U prvu skupinu spadaju akcijski planovi, u drugu ispunjavanje obveza koje proizlaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Hrvatska je do sada dobila mjerila za otvaranje pregovora za četiri poglavlja, a za tri poglavlja nema nikakvih dodatnih uvjeta za otvaranja pregovora. U dosadašnjem tijeku pregovora, privremeno je zatvoreno jedno poglavlje.
Iz hrvatskih pregovaračkih krugova ističu da ne mogu komentirati ovaj prijedlog, jer je riječ o internom dokumentu, o kojem se još raspravlja i o kojem nisu službeno obavješteni.