U razgovoru za finske novine, Rehn je kazao da umjerena i demokratska Turska ima stratešku važnost za Europu i da se Ankari, kada ispuni sve uvjete, mora omogućiti ulazak u članstvo Europske unije.
"Važnost pregovora s Turskom pojačala se i zbog vojnog sukoba u Libanonu jer je Turska umjereno islamsko društvo i sekularna demokratska država", istaknuo je Rehn.
"Ako Turska ispuni sve uvjete za članstvo, ona bi mogla postati još jači most između Europe i islama", zaključio je, dodajući da Turska mora ispuniti sve uvjete za članstvo.
"Ne mogu zamisliti EU s članicom koja ne slijedi sva načela, uključujući i osnovna, poput slobode govora. Turska mora što prije izvršiti reforme u području pravosuđa", rekao je Rehn.
Dodao je da početak pregovora s EU ne znači da će oni automatski dovesti i do članstva, a rekao je da to načelo vrijedi i za Tursku ili druge aspirante za ulazak u EU, poput Hrvatske.
"Ne kažem da će te zemlje postati članice danas ili sutra, ali EU se obvezao na mogućnost njihova ulaska u srednjem ili dugoročnom razdoblju", zaklučio je.
Turska, koja je članica NATO-a, počela je prošle godine pregovore s EU-om, ali diplomati kažu da će do njezina ulaska u članstvo Unije proći najmanje 10 godina. Hrvatska je istodobno s Turskom započela pregovore o punopravnom članstvu u EU.