Ministar za javnu upravu Gregor Virant izjavio je u utorak da će vladi predložiti da kontrolu u slučaju sumnje u to da su podaci "procurili" iz javne zdravstvene ustanove obavlja ekspert sudske medicine.
Dosad je inspekcijsku funkciju na tom području imalo državno povjerenstvo za dostupnost javnih informacija koje je zaduženo i za kontrolu zaštite privatnih podataka, pa i onih medicinskih.
Nakon što je nedavno umirovljeni kirurg Tine Velikonja javno objavio nepoznate podatke o bolesti predsjednika Janeza Drnovšeka i zastupnika u Europskom parlamentu Lojze Peterlea povjerenica za informiranje Nataša Pirc Musar zahtijevala je uvid u njihovu zdravstvenu dokumentaciju i zaključila da Velikonjini podaci nisu "iscurili" iz zdravstvene kartoteke dvojice istaknutih političara.
Time je međutim izazvala medicinsku struku jer se Liječnička komora službeno suprotstavila mogućnosti da laici imaju uvid u zdravstvene podatke. Državna povjerenica za informiranje je naime diplomirana pravnica s pravosudnim ispitom, a niz godina radila je i kao televizijska novinarka.
Liječnici zahtijevaju da se promijeni zakon o inspekcijskom nadzoru u javnim zdravstvenim ustanovama jer je zakon, kako su naveli, u suprotnosti s osnovnim postulatima medicinske etike, dok državna povjerenica za informiranje i dalje tvrdi kako je ona zakonom i moralno obvezna štititi podatke o pacijentima, jednako kao i liječnici, te da za promjene nema razloga.
Liječnici su osobito spornim ocijenili to što ona prije pregleda dokumentacije iz službenog zdravstvenog kartona dvojice političara nije zahtijevala njihov osobni pristanak, a prije toga je upozoravala kako liječnici i nakon umirovljenja moraju čuvati informacije do kojih su došli dok su liječili pojedine bolesnike te da ih te obveze može osloboditi jedino pacijent.