Kako je ujutro javio Slovenski radio, tek navečer popustila je napetost izazvana radovima na učvršćivanju nasipa na Muri, koje su izvodili radnici Hrvatskih voda. Prije toga, telefonski su razgovarali premijeri Sanader i Janša, postignut je dogovor o privremenom prekidu tih radova, a nakon toga povukle su se i policijske patrole s jedne i druge strane.
Ljubljansko "Delo" u utorak na svojoj prvoj stranici u istaknutom prilogu navodi da je zbog događaja kod Hotize i nakon prosvjeda Hotižana premijeru Janezu Janši policijska uprava Murska Sobota u blizinu granice gdje su se radovi izvodili poslala "specijalne jedinice" i da su "nakon odlučne reakcije Hrvati prekinuli radove".
"Delo" iznosi i kronologiju spora na graničnom sektoru koji je lani i ove godine pobuđivao dosta pozornosti vezano uz prestanak rada slovenske skele za vožnju preko Mure, te gradnju mosta preko Mure s čijom lokacijom i gradnjom priključne ceste Ljubljana nije zadovoljna.
Vodeći slovenski list navodi da problem datira od 1992. godine, kad je slovenska policija prestala kontrolirati spomenuti teritorij na lijevoj obali Mure, jer se on nalazi u hrvatskom katastarskom području iako je tu dosta vlasnika koji su Slovenci, te da su lokalni stanovnici time nezadovoljni i traže da se poštuje "stanje s datumom osamostaljenja" kad je područje, kako navode, kontrolirala Slovenija.
Vodeći slovenski list navodi da je prijašnja slovenska vlada "taj problem rješavala s figom u džepu", dok sadašnja reagira odlučnije i da "Hrvati nakon mosta grade i cestu po slovenskom teritoriju".
"Delo" isto tako navodi da se hrvatski mediji i politika nisu odazvali na događaje. Vijest o situaciji kod Hotize objavila je samo agencija Hina, pozivajući se na slovenske izvore, te objavila izjave premijera Janše i ministra vanjskih poslova Rupela, navodi "Delo".
List tvrdi da se radi o spornih 250 hektara zemljišta na lijevoj strani Mure, da je ono skoro u cijelosti u privatnom vlasništvu Slovenaca i da ih hrvatska strana nije molila za dozvolu za obavljanje radova na nasipu i cesti. Na tom je području i naselje Mirišće s devet stanovnika, a svi su Slovenci, navodi vodeći slovenski list.
Na sličan način o jučerašnjim događajima piše i mariborski list "Večer" te ljubljanski Dnevnik", koji ističe izjavu ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela u vezi jučerašnjih događaja: "Mislim da se ne događa ništa dramatično, ali ako bi se situacija zakomplicirala i mi bismo djelovali na složeniji način", te da "slovenska vlada i ministarstva u svakom slučaju moraju uvijek štititi i štite slovenske državljane".
Današnje Delo u svom elektronskom izdanju navodi da se slovenska policija i danas nalazi na blizu mjesta jučerašnjeg incidenta.