ZAGREB - Deficit proračuna opće države u ovoj bi godini mogao biti ispod 3 posto BDP-a, možda 2,9 ili 2,8 posto, procijenio je premijer Ivo Sanader na jučerašnjoj sjednici Vlade, na kojoj su prihvaćene Smjernice ekonomske i fiskalne politike 2007.-2009. Cilj smjernica je poticanje gospodarskog rasta, a nastave li se proračunski prihodi ostvarivati kao i ove godine iduće bi se godine moglo razgovarati o konkretnim mjerama rasterećenja gospodarstva, najavio je ministar financija Ivan Šuker. Ministar je iznio preliminarne podatke da je gospodarski rast Hrvatske u prvoj polovici ove godine bio 4 posto, a projekcija za ovu godinu je rast BDP-a od 4,5 posto. Taj bi se rast idućih godina ubrzavao, a za 2009. projecirana je stopa rasta od 5 posto. Premijer je istaknuo kako je Hrvatska sačuvala makroekonomsku stabilnost, te da je po prvi puta od hrvatske samostalnosti stopa registrirane nezaposlenosti pala na 15,7 posto, a prema metodologiji Međunarodne organizacije rada pala je ispod 12 posto. Naglasio je i kako je nastavljen trend usporavanja rasta vanjskog duga, te da je država smanjila svoj udio u vanjskom dugu države, iako vanjski dug povećavaju banke i poduzeća.
ZAGREB - Uspostavom zajedničkog informacijskog sustava katastra nekretnina i zemljišnih knjiga u tri će se godine izgraditi baza podataka koja će na jednom mjestu pohraniti sve zemljišne knjige i katastar nekretnina. Taj će se zajednički informacijski sustav smjestiti u Agenciju za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama (APIS IT), zaključila je jučer hrvatska Vlada. Tako će se u jednoj bazi naći podatci o više od 17 milijuna čestica registriranih u katastru, više od četiri milijuna zemljišnoknjižnih uložaka i 56 tisuća katastarskih planova, osigurati jedinstvo postupanja i procesa, osigurati da se registri više ne mogu razići u svom sadržaju i omogućiti sigurnost u pravnom prometu nekretnina. Premijer Ivo Sanader istaknuo je da je to korak dalje u jačanju Hitro.hr servisa i transparentnosti. Sve će biti na Internetu, dostupno svima, dodao je.
ZAGREB - Država će do kraja 2011. izgraditi 3.600, te kupiti još 400 stanova i na taj način zbrinuti povratnike, bivše nositelje stanarskog prava na područjima koja su izvan područja posebne državne skrbi. Do kraja ove godine završit će pripreme, a do kraja 2011. izgradnja oko 120 stambenih objekata s oko 3.600 stanova za najam po modelu javno privatnog partnerstva, najavio je ministar mora, turizma, prometa i razvitka na jučerašnjoj sjednici Vlade na kojoj je prihvaćen program stambenog zbrinjavanja povratnika, bivših nositelja stanarskog prava na stanovima izvan područja posebne državne skrbi. Ministarstvo je zaprimilo 4.425 zahtjeva za povrat izbjeglih građana koji su prije stanovali u društvenim stanovima, zahtjevi se provjeravaju i procjenjuje se da je potrebno izgraditi, ili kupiti oko 4.000 stanova. Povratnici, bivši nositelji stanarskog prava u tim stanovima imali bi status zaštićenog najmoprimca i plaćali zaštićenu najamninu koja trenutno iznosi 2,54 kune po metru kvadratnom. To su državni stanovi i ostaju u vlasništvu države, oni se ne mogu prodavati niti nasljeđivati, pa bi na kraju ostali na raspolaganju državi za rješavanje socijalnih ili sličnih slučajeva, rekla je ministrica graditeljstva Marina Matulović Dropulić.
SPLIT - Stanje čistoće mora na svim točkama na kojima se uzimaju uzorci na području Splita, Kaštela, Trogira i Čiova zdravstveno je zadovoljavajuće i nema opasnosti od zaraze enterovirusom, izjavio je voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije dr. Petar Korda. "Prema rezultatima analize uzoraka prikupljenih prije dva dana, nema nikakvih fekalnih zagađenja i more je pogodno za kupanje", istaknuo je dr. Korda. Rezultati virološke analize uzoraka prikupljenih na području od Splita do Trogira, poslani su u Hrvatski zavod za javno zdravstvo u Zagrebu, te će biti poznati za dva tjedna. Što se tiče pojave enterovirusa, dr. Korda napominje da je to očekivano za ovo doba godine, od lipnja do kraja rujna, jer mu pogoduju visoke temperature kao što se i zimi pojavljuje virus gripe.
ZAGREB - U nastavku akcije suzbijanja ilegalne trgovine stokom i mesom inspekcija Ministarstva poljoprivrede u suradnji s policijom jučer je u klaonici MISS d.o.o., u Krnjaku zaplijenila 1210 kilograma različitog mesa bez ikakvih dokaza o podrijetlu, a protiv vlasnika Stjepana Smrekara bit će podnešena prekršajna prijava, izvijestilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva. Toj je klaonici prije dva mjeseca inspekcija zabranila daljnji rad zbog neudovoljavanja veterinarsko-higijenskih uvjeta. Usprkos tome što je klaonica bila zatvorena vlasnik Smrekar je jučer zatečen u klaonici. Inspekcija je u toj klaonici zaplijenila četiri zaklana juneta, dva teleta i sedam janjadi te jednu živu svinju koja je imala odgovarajuću markicu, ali ne i svjedodžbu o zdravstvenoj ispravnosti. Sva zaklana stoka bila je bez ušnih markica i bez ikakve ostale dokumentacije, kao što su utovarni list i svjedodžbe o zdravstvenom stanju.
KARLOVAC - U Karlovcu su sinoć otvoreni jubilarni 20. Dani piva i u sklopu njih 6. Obrtnički sajam. Prigodnim ceremonijalom 10-dnevne Dane piva zajednički su otvorili karlovački gradonačelnik, Miro Škrgatić i predsjednica Uprave Karlovačke pivovare Monique Peters. Dani piva održavat će se do 3. rujna na Sportsko rekreacijskom centru "Korana", na više od 30 tisuća četvornih metara prostora. Najavljen je bogat glazbeni domaći i međunarodni program - od folklora do jazza, a na izložbenim i prodajnim štandovima predstavit će se velike i male tvrtke. Uz pet velikih pivarskih šatora domaćih tvrtki ove je godine i jedan šator "Bavarska pivnica", tj. October fest u malom, s programom "Ka international music fest". Gradovi Munchen i Karlovac bratski su gradovi pa je zbog toga Muenchen iznimno odobrio da se obilježja October festa, sa svom tipičnom ponudom i nošnjama (uključujući i tipične krigle piva od jedne litre), predstave po prvi put izvan Muenchena.
TROGIR - Postupak ishođenja lokacijskih i građevinskih dozvola za gradnju novoga mosta kopno - otok Čiovo na istočnoj strani Trogira bit će dovršen do kraja ove, a gradnja će započeti iduće godine, potvrdio je trogirski gradonačelnik Vedran Rožić. Izgradnja mosta koštat će 72 milijuna kuna i financirat će se iz Državnog proračuna. Bit će visok sedam metara, dug 500, a širok 5,45 metara. Most će se graditi 850 metara istočno od otočića na kojemu je smješten Trogir prema Kaštelima. Visinom, prema mišljenju konzervatora, ne bi nagrđivao vizure trogirske gradske povijesne jezgre.
ZAGREB - U Hrvatskom olimpijskom centru Bjelolasica od 27. do 31. kolovoza održat će se VII. sportski susreti djece ranjene u Domovinskom ratu i djece poginulih i nestalih civila iz Domovinskog rata. U Hrvatskoj je tijekom Domovinskog rata ranjeno 1280 djece. Na sportskim susretima na Bjelolasici 200 djece natjecat će se u malom nogometu, graničaru, stolnom tenisu, trčanju na 100 metara, trčanju u vrećama, potezanju konopa i pikadu. Djeci je osiguran besplatan smještaj, prehrana, sportska oprema i rekviziti zahvaljujući organizatoru - Zajednici udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske te Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti koje je na javnom natječaju odabralo program te udruge i financira ga iz državnog proračuna. Dječje sportske igre održavaju se pod sloganom "Mi smo dio vašeg vremena, a vrijeme čini svoje. Što činite vi?", a bit će svečano otvorene u Ogulinu u ponedjeljak, 28. kolovoza.
OSIJEK - U Osijeku se danas nastavlja jučer započet trodnevni Međunarodni simpozij o hipertenziji na kojemu će do nedjelje 250 znanstvenika iz Hrvatske i svijeta, među ostalima i iz SAD-a i Španjolske, govoriti o povišenom krvnom tlaku kao jednoj od najopasnijih bolesti današnjice. "Medicinska znanost ne raspolaže stvarnim brojem oboljelih od hipertenzije, koja je najčešća kardiovaskularna bolest, posebno u razvijenim zemljama", istaknula je doc. dr. Ines Drenjančević-Perić, predsjednica Organizacijskog odbora simpozija. U Hrvatskoj ima najmanje 800 tisuća oboljelih od visokog tlaka. Velik dio oboljelih se ne liječi, a posljedice su opasne. Visoki tlak uzrokuje niz kardiovaskularnih bolesti, infarkt, moždanu kap i bubrežnu insuficijenciju, istaknuto je na simpoziju. U Slavoniji i Baranji velik broj ljudi pati od visokog tlaka što se, među ostalim, povezuje s vrstom prehrane, stresom te ratnim događanjima.