FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Sporna berlinska izložba o povijesti etničkog čišćenja uključila i talijanski egzodus

LJUBLJANA, 24. kolovoza (Hina) - Izložba "Nametnuti putovi, bijeg i izgon u Europi u 20. stoljeću", koja je prije dva tjedna otvorena u Berlinu, tretira odlazak Talijana iz Istre poslije drugog svjetskog rata kao etničko čišćenje, koristeći se pritom talijanskom građom i izvorima.
LJUBLJANA, 24. kolovoza (Hina) - Izložba "Nametnuti putovi, bijeg i izgon u Europi u 20. stoljeću", koja je prije dva tjedna otvorena u Berlinu, tretira odlazak Talijana iz Istre poslije drugog svjetskog rata kao etničko čišćenje, koristeći se pritom talijanskom građom i izvorima.

Kako u četvrtak, u reportaži s izložbe u Kronprinzenpalaisu, piše ljubljansko "Delo", izložba koja je uglavnom koncentrirana na poslijeratni izgon Nijemaca iz istočne Europe samo se marginalno dotiče sudbine folksdojčera iz Jugoslavije, ali je mnogo materijala posvećeno egzodusu Talijana iz Istre, odnosno prostora na području današnje Hrvatske i Slovenije. Taj prostor na izložbi pod naslovom "Fojbe - etničko čišćenje" donosi materijale i svjedočenja iz talijanskih izvora, pri čemu se hrvatski i talijanski partizani "optužuju za etničko čišćenje", navodi Delo. Događaji u Istri na koje se odnosi taj dio izložbe predstavljeni su izrazito jednostrano, te bi se mogli ocijeniti kao pokušaj krivotvorenja povijesti ili zamjene uloge žrtava i krivaca za zločine, piše vodeći slovenski list.

Izloženo gradivo, uz koje su prezentirana i neka svjedočenja talijanskih žrtava, među ostalim sadrži i komentar da je "etničko čišćenje bilo dio borbe Jugoslavena protiv njemačke i talijanske okupacije i odvijalo se u isto vrijeme s njemačkom deportacijom Židova", te da "partizansko nasilje nije bilo puka osveta nad fašistima i vojnicima nego i nasilje s ciljem izgona cjelokupnog talijanskog stanovništva".

Na izložbi su predstavljeni tragični izgoni, egzodusi i genocidi nad brojnim europskim narodima "od turskog genocida nad Armencima do zadnjih zločina na Balkanu", piše ljubljansko "Delo".

Izložba je već naišla na ogorčene kritike u Poljskoj zbog načina na koji tretira pitanje odlaska Nijemaca iz istočne Prusije, te zato jer se u toj zemlji izložba povezuje s djelovanjem parlamentarne zastupnice vladajuće njemačke stranke CDU Erike Steinbach, koja je ujedno i predsjednica udruge njemačkih prognanika iz istočne Europe.

Izložbu je već komentirala i njemačka kancelarka Angela Merkel koja je rekla: "Bilo je vrlo mnogo trpljenja, ali time nitko ne želi relativizirati nacističke zločine. Njemačka je svjesna svoje odgovornosti za holokaust". Merkel je zamolila Poljsku da pokaže razumijevanje i za "druge aspekte povijesti", piše vodeći slovenski list u četvrtak.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙