IEA je sklonija opciji u okviru koje bi OPEC iscrpio svoje rezervne kapacitete od dva milijuna barela dnevno nego onoj koja predviđa deblokadu svjetskih rezervi za hitne slučajeve, naglasio je Mandil.
"Mi smo u IEA kao i uvijek spremni za mogućnost deblokade rezervi za hitne slučajeve. No, smatramo da se naše strateške rezerve trebaju koristiti samo u slučaju stvarnog poremećaja u opskrbi i nakon što su iscrpljene ostale mogućnosti, posebno OPEC-ovi rezervni kapaciteti", objasnio je čelnik IEA.
Šest svjetskih sila proučava ponudu Irana o nastavku pregovora kojima bi se riješio spor oko iranskog nuklearnog programa. Time žele utvrditi je li Teheran učinio dovoljno kako bi odvratio prijetnju sankcijama Ujedinjenih naroda.
Iran je tijekom godine slao naftnim tržištima različite signale kada je u pitanju mogućnost obustave isporuke nafte. Tako su iranski dužnosnici opetovano izjavljivali da Teheran nema namjeru smanjivati svoj izvoz da bi početkom kolovoza glavni iranski pregovarač Ali Laridžani upozorio Zapad da ih ne prisiljava učiniti nešto što će "ljudima potjerati žmarce uz kičmu".
Vlade 26 članica IEA posjeduju oko 1,5 milijardi barela strateških rezervi nafte, podsjetio je Mandil, dodajući da je to dovoljno da se kroz godinu i pol dana u cijelosti pokriva gubitak iranskog izvoza.
Članice IEA imaju i pristup dodatnih 2,5 milijardi barela koje bi se po potrebi također mogle iskoristiti, ali u tom slučaju svijet bi ostao bez zaliha i ne bi mogao amortizirati eventualne dodatne poremećaje u isporuci, upozorio je, napominjući pritom da ne očekuje da će deblokada rezervi trajati tako dugo.
"Ne očekujem da će bilo koja kriza trajati tako dugo. Deblokada rezervi nije trajno rješenje, ona nam tek može pomoći dok čekamo nešto drugo", zaključio je.