FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Talijanska središnja banka skresala rezerve američkog dolara

RIM, 3. kolovoza 2006. (Hina/Reuters) - Talijanska središnja banka četvrtinu svojih deviznih rezervi investirala je u britansku funtu, srezavši time portfelj američkih dolara, navodi se u polugodišnjem izviješću te banke.
RIM, 3. kolovoza 2006. (Hina/Reuters) - Talijanska središnja banka četvrtinu svojih deviznih rezervi investirala je u britansku funtu, srezavši time portfelj američkih dolara, navodi se u polugodišnjem izviješću te banke.

Kako se navodi u tom izviješću, Bank of Italy svoje rezerve dolara srezala je s 84 na 63 posto ukupnih rezervi, a smanjila je i rezerve japanskog jena, dok je rezerve britanske funte povećala na 25 posto, s nula posto u 2004.

Krajem prve polovine 2006. službena vrijednost deviznih rezervi talijanske središnje banke dosegnula je protuvrijednost od 61,2 milijarde eura, stoji nadalje u tom izviješću.

Na takve se poteze Bank of Italy odlučila pred očekivani pad vrijednosti dolara, budući se američka središnja banka Fed sprema okončati dvogodišnju kampanju zaoštravanja monetarne politike, što je ulagače navelo da se ponovno fokusiraju na rastući jaz u američkoj bilanci plaćanja, navodi britanski list Daily Telegraph, prenoseći izjavu jednog talijanskog dužnosnika.

Američku valutu proteklih nekoliko godina pritišću zabrinutosti da bi globalne središnje banke mogle početi smanjivati novac uložen u dolar, osobito s obzirom na goleme dolarske rezerve azijskih banaka, koje kupnjom američke valute žele spriječiti jačanje svojih nacionalnih valuta.

Kineske rezerve dolara, najveće u svijetu, u prvih šest mjeseci ove godine uvećane su za više od 120 milijardi dolara, na 941,1 milijardu, budući je Peking zbog oštre kontrole tečaja juana prisiljen na kupnju dolara koji pritječu od inozemnih ulaganja i velikog vanjskotrgovinskog viška.

Zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Rusije objavile su, pak, povlačenje svojih rezervi iz dolara i okretanje drugim valutama kao što je euro.

Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), do kraja ožujka ove godine globalne rezerve središnjih banaka iznosile su ukupno 4.347 milijarde američkih dolara, što pokazuje da su se više nego udvostručile u svega dvije godine. U dolarima je 66 posto globalnih deviznih rezervi, dok je 25 posto alocirano u eurima, u usporedbi sa 71 odnosno 14 posto u vrijeme lansiranja jedinstvene europske valute 1999.

Podaci MMF-a također su pokazali da britanska funta postupno istiskuje jen na mjestu treće svjetske valute u kojoj se najviše drže devizne rezerve.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙