"Unatoč plemenitosti namjera, svi akteri vanjske politike u državi moraju biti svjesni da i mirovne inicijative, ako nisu profesionalno pripremljene, mogu biti štetne za vjerodostojnost države i za njezinu vanjsku politiku", izjavio je na konferenciji za novinare Jerovšek, inače zastupnik Slovenske demokratske stranke (SDS) čiji je predsjednik premijer Janez Janša.
Jerovšek je tako komentirao slučaj slovenskog humanitarnog djelatnika Tome Križnara koji je u Sudanu osuđen na dvije godine zatvora zbog navodnog špijuniranja i širenja neistina o sudanskoj vladi. Križnar je u sudansku pokrajinu Darfur, s namjerom da se informira o tamošnjoj humanitarnoj krizi, otputovao s diplomatskom ovlašću Drnovšeka koji je već nekoliko mjeseci angažiran na pitanju krize u toj pokrajini. On je u pritvoru gotovo mjesec dana, među ostalim i zbog optužbi da je u Sudan došao ilegalno, bez vize, pa sada akciju za njegovo oslobađanje vode i slovenske službene državne strukture, uz pomoć europskih država koje u Kartumu imaju svoje diplomatske predstavnike.
"Potrebno je učiniti sve da se Križnar što prije nađe na slobodi, ali u buduće bi u takve misije bilo bolje slati profesionalne diplomate", rekao je Jerovšek.
"Predsjednik republike morao bi se složiti s mišljenjima da bi vanjskopolitičke korake bilo dobro pripremiti i uskladiti unutar države", dodao je predsjednik vanjskopolitčkog odbora, komentirajući "solističku" vanjskopolitičku akciju slovenskog predsjednika, kako predsjednikove poteze često ocjenjuje vlada premijera Janeza Janše.
Drnovšek se inače posredno ogradio od Križnarove akcije prikupljanja materijala o humanitarnoj katastrofi u Darfuru nakon što je on uhićen, tvrdeći da je u Darfur otputovao na svoju ruku i svjestan rizika koji ta akcija donosi.
Drnovšek je ipak sudanskom predsjedniku poslao privatno pismo u kojemu ga je zamolio oslobodi Križnara.