Pregovori koji se vode pod pokroviteljstvom UN-a fokusirali su se tijekom dana na pitanje koliko će ovlasti kosovske općine sa srpskom većinom imati na području obrazovanja i zdravstvene skrbi te u policiji i pravosuđu.
"Na žalost moram reći da su beogradsko i prištinsko izaslanstvo u većini pitanja samo potvrdili svoja otprije poznata stajališta", rekao je Bernhard Schlageck, predstavnik UN-a koji posreduje u pregovorima. Međutim, Schlageck je dodao kako postoje "neki pomaci prema postizanju kompromisa" u pogledu nominacije načelnika policije u općinama.
Prije no što se počne rješavati sam konačni status Kosova, posrednici UN-a sada pokušavaju smanjiti razlike između dviju strana u odnosu na to kako će se osigurati poštivanje svih prava za manjinske Srbe koji su ostali na Kosovu nakon rata.
Predsjedavajući kosovskog izaslanstva Lutfi Haziri izjavio je da na današnjem sastanku nije bilo pomaka u približavanju stajališta Beograda i Prištine ističući kako je kosovska strana i na ovom sastanku bila kooperativna.
U izjavi za medije na albanskome Haziri je rekao da se ni ovoga puta nije mogla postići suglasnost oko pitanja stvaranja treće razine vlasti na Kosovu koju bi osigurala koordinacija općina sa srpskom većinom.
"Mi smo se suglasili oko prava i ovlasti općina u obrazovanju i osnovnoj zdravstvenoj zaštiti", rekao je Haziri.
Po završetku pregovora u ponedjeljak navečer srpsko je izaslanstvo najavilo da će bojkotirati pregovore u utorak, kad je bio planiran razgovor o pravima manjina, javila je njemačka agencija dpa.
Kao razlog za to beogradsko izaslanstvo je u svojoj izjavi pročitanoj u bečkoj Palači Auersperg, gdje se održavaju pregovori, navelo da ne mogu prihvatiti da posrednici UN-a stavljaju na dnevni red pregovora zaštitu prava srpske manjine. Beograd inzistira na tome da se to pitanje razmatra tek u završnim pregovorima o budućem statusu pokrajine.