Rato je izjavio kako će MMF usvojiti ambiciozan plan rebalansiranja kvota s ciljem davanja veće važnosti gospodarstvima u razvoju. Tako će se određivati doprinos zemalja članica Fondu, njihova glasačka prava i dostupnost financijskim sredstvima.
Bivši španjolski ministar gospodarstva, Rato smatra kako će taj plan malo utjecati na sadašnju politiku donošenja odluka MMF-a, zaduženog pomagati zemljama članicama da postignu makroekonomsku i financijsku stabilnost.
"Nije toliko važno da se promijeni usmjerenje institucije već da joj se osigura bolji kredibilitet te da sva gospodarstva u razvoju budu predstavljena prema svojem stvarnom gospodarskom utjecaju u svijetu", istaknuo je Rato.
Nadalje, izrazio je nadu da će MMF na godišnjem sastanku u rujnu u Singapuru pristati na dvogodišnji program reformi. "To se odnosi i na povećanje kvota za neke od zemalja čije su kvote u nerazmjernom odnosu s njihovim utjecajem na globalno gospodarstvo", kazao je direktor MMF-a novinarima u Tokiju.
"Također bismo željeli da se naši članovi u Singapuru odluče u sljedeće dvije godine poduzeti neke temeljnije promjene koje bi se odnosile na daljnja ad hoc povećanja kvota za neprimjereno predstavljene članice prema formuli za izračunavanje kvota", dodao je on.
Rato je odbio reći kojim bi zemljama moglo biti povećano pravo glasa, no smatra se da su Kina i Južna Koreja najvjerojatniji kandidati.
On je istodobno istaknuo kako je važno zaštititi pravo glasa zemalja koje ostvaruju nizak dohodak povećanjem njihovog osnovnog broja glasova bez obzira na kvote.