Hrvatska i Crna Gora imale su dosta otvorenih problema "ali smo ozbiljno krenuli u suradnju i otvorili smo granice", kazao je Mesić u zajedničkoj izjavi s Vujanovićem u Umagu gdje su nazočili i finalu 17. ATP teniskog turnira Croatian Open.
"Očito je da Hrvatska i Crna Gora mogu biti dobar primjer suradnje", rekao je Vujanović
podsjetivši da su dvije zemlje dobro rješavale sve zapreke, počevši od Prevlake "koja ima privremeno rješenje", učinjeno "na obostrano zadovoljstvo", koje je i "djelotvorno".
Mesić i Vujanović u Umag su stigli u nedjelju nakon što su na Brijunima sa slovenskim predsjednikom Janezom Drnovšekom u subotu održali trojni neformalni sastanak o suradnji u regiji pri čemu je bilo riječi i otvorenim pitanjima Slovenije i Hrvatske.
Riješen je i privremeni ulazak u Bokokotorski zaljev, "što odlično funkcionira jer nemamo problema niti s prometom, niti s ribarima", dodao je Mesić.
Hrvatska i Slovenija, zauzvrat, još nisu riješile spor oko granice u Piranskom zaljevu i pravima ribarenja u toj zoni, o čemu je također bilo riječi na brijunskom trojnom skupu.
"Dogovorili smo korištenje usluga i mišljenje najeminentnijih stručnjaka međunarodnog prava za granice", podsjetio je Mesić o brijunskim razgovorima na temu Piranskog zaljeva.
Hrvatski predsjednik otkrio je tek da postoji jedna "incijativa za što žurnije dogovorno rješenje", ne iznoseći pojedinosti te je dodao "Ukoliko to ne uspijemo, najbolje je ići na međunarodnu sudsku instancu čiju bi odluku trebale poštivati obje strane".
Nije dobro otvorena pitanja stavljati pod tepih i odgađati kao što je slučaj s Ljubljanskom bankom, rekao je nadalje Mesić i dodao da su štediše Ljubljanske banke "bili ili naši građani ili građani BiH i ne mogu ovisiti o tome što će biti s imovinom i ostavštinom bivše Jugoslavije".
"Ukoliko riješimo ovo otvoreno pitanje, rješit ćemo i pitanje dolaska slovenskih financijskih institucija na hrvatsko tržište", rekao je Mesić.
Hrvatski predsjednik izrazio je i zadovoljstvo hrvatsko-crnogorskim Sporazumom o suradnji u procesuiranju ratnih zločina što su ga u petak potpisale dvije zemlje.
"Osumnjičeni za ratne zločine biti će procesuirani u Crnoj Gori, dok s druge strane više ne postoji bojazan za naše državljane koje prelaze državnu granicu sa Hrvatskom, rekao je Vujanović.
Dvojica predsjednika snažno podupiru projekt Jadransko-jonske ceste, koju je Mesić nazvao "najbližom vezom između juga i zapada Europe" naglasivši da će se sada uložiti svi napori radi "zatvaranja financijske konstrukcije neophodna za gradnju te ceste mira", a Vujanović je najavio da je "Crna Gora u poziciji ustupiti koncesije svima zainteresiranima".
Crna Gora će sve obveze izvršiti u najkraćem roku, a vezane su uz naknade za korištenje prirodnih dobara i i preuzimanje procesa vezanih uz procesuiranje ratnih zločina.