Čak i kad rezultati krvnih pretraga pokazuju da koktel lijekova za suzbijanje širenja virusa HIV-a djeluje, on se zapravo "pritaji" na unutrašnjim stijenkama crijeva, te se ondje nastavlja razmnožavati, smanjujući imunološku funkciju organizma.
Zbog ovog otkrića, skupina znanstvenika sa Sveučilišta Kalifornija sugerirala je da se ubuduće kod pacijenata, osim krvnih pretraga obavlja i biopsija crijeva.
Rezultati ove studije, objavljeni u stručnom časopisu Journal of Virology, pokazali su da se, unatoč tomu što se dosada poznata terapija suzbijanja širenja virusa HIV-a pokazala uspješnom, virus uspijevao zadržati na sluznici crijeva.
"Crijeva su poput neke vrste virusnog rezervoara koji nam onemogućuje da se pacijent riješi virusa", rekla je voditeljica istraživanja dr. Satya Dandekar.
Dr. Dandekar je s kolegama pratila terapiju kod deset pacijenata kojima je davana vrlo učinkovita antiretroviralna terapija poznata kao HAART.
Znanstvenici su uzeli uzorke krvi i bris sluznice crijeva pacijenata prije početka tretmana i nakon trogodišnje terapije. Pacijenti koji su terapiji bili podvrguti ranije, pokazali su slabije znakove crijevne upale prije tretmana i bolje su se oporavljali nakon terapije od preostalih pacijenata.
Troje pacijenata koji su terapiju počeli primati vrlo rano - četiri do šest tjedana nakon što je ustanovljeno da su zaraženi virusom HIV-a, uspješnije su se oporavljali za razliku od druge skupine koja je bila zaražena najmanje godinu dana prije nego što im se počela davati terapija.
"Kod druge skupine pacijenata trebalo je najprije proći određeno vrijeme da se crijevna sluznica oporavi. Kod njih su se crijeva ponašala kao neka vrsta rezervoara za virus HIV-a koji je onemogućavao proces postupnog uništenja virusa, unatoč tomu što su primali vrlo učinkovitu terapiju HAART", objasnila je dr. Dandekar. Kazala je da znanstvenici nakon ovoga otkrića vjeruju da bi istodobno davanje protuupalnih lijekova pacijentima mogli poboljšati rezultate antiretroviralne terapije.
"Rezultati do kojih smo došli objašnjavaju nam načine kojima virusi HIV-a u organizmu uspijevaju opstati "izbjegavajući" djelovanje lijekova, a ako daljnje studije pokažu da korištenje protuupalnih lijekova poboljšava učinkovitost antiretroviralnih lijekova, bit će to vrlo koristan dodatak dosadašnjoj terapiji koja se koristi za suzbijanje širenja virusa HIV-a", rekla je glasnogovornica dobrotvorne udruge za borbu protiv AIDS-a - AVERT.
"Dakle, smatramo da je važno početi terapiju što ranije, davati pacijentima protuupalne lijekove i obavljati redovite biopsije crijevnog tkiva, što će poboljšati dosadašnju terapiju", smatra dr. Dandekar te ističe kako je važno nastaviti istraživanja u ovom području kako bi se saznalo više o virusu HIV-a i suzbijanju njegova širenja u organizmu.