"Proračunska sredstva za znanost u EU ne bi se trebala koristiti za financijske poticaje ubijanju embrija", napisala je njemačka ministrica za znanost i istraživanja Annette Schavan u pismu upućenom partnerima u EU uoči sastanka o financiranju znanosti u EU, koji će biti održan u ponedjeljak.
"Aktualni prijedlog Europske komisije i Europskog parlamenta ne isključuje tu mogućnost", upozorila je njemačka ministrica.
Zagovornici istraživanja matičnih stanica embrija tvrde da se u njima koriste samo stanice koje su višak pa ih klinike za liječenje neplodnosti odbacuju. Osim toga, takva istraživanja mogu pomoći pri pronalaženju lijeka za kronične bolesti poput Parkinsonove i Alzheimerove.
Kritičari, uključujući vodeće kršćanske crkve, tvrde pak da takva istraživanja nisu etična budući da uključuju uništavanje ljudskog života.
Europske su zemlje usvojile različite zakone kojima se regulira to područje, pri čemu Velika Britanija aktivno podupire istraživanje dok ga Njemačka zabranjuje, zazirući od genetičkih pokusa dijelom zbog nasljeđa zloupotrebe u razdoblju nacizma.
Financiranje istraživanja matičnih stanica predstavljalo bi tek mali dio proračunskog okvira EU za znanost za razdoblje od 2007. do 2013., uz predviđena sredstva u visini 51 milijardu eura, ali Njemačka se nada da će ga uspjeti blokirati uz potporu zemalja sa snažnim utjecajem rimokatoličke crkve.
Finska je kao aktualna predsjedateljica EU na ministarskoj razini predložila prijedlog propisa kojim bi se zabranilo financiranje istraživanja reproduktivnog kloniranja ljudi, genetsku modifikaciju ljudskih bića i umjetno stvaranje ljudskih embrija isključivo za potrebe istraživanja ali bi se omogućilo financiranje istraživanja ljudskih matičnih stanica.
Europski je parlament prošlog mjeseca tijesnom većinom glasova odobrio nastavak financiranja istraživanja matičnih stanica. Ako Njemačka progura svoj amandman u Europskom vijeću, EP će morati ponovno razmotriti to pitanje na drugom čitanju.