Gaćina ističe da Agencija ne želi raspravljati o vlasništvu nad kanalizacijskim šahtovima niti prejudicirati eventualni sudski pravorijek o tome.
"Cilj nam je uvesti red u podzemlje, te svim operatorima omogućiti pristup DTK-u pod jednakim uvjetima, kako bi osigurali razvoj telekomunikacijske infrastrukture", kazao je Gaćina koji za nered u kanalizaciji podjednako krivi HT i male operatore.
"Krivi su svi, kako HT, koji se ponašao kao apsolutni vlasnik i sklapao ugovore s novim operatorima, tako i operatori koji su sklapali nepovoljne ugovore, a onda noću i vikendima devastirali šahtove", rekao je.
Kako bi stala na kraj takvim aktivnostima, Agencija će rješenje potražiti u jednomjesečnoj javnoj on-line raspravi, koju će na svojoj internetskoj stranici otvoriti 1. kolovoza.
Rasprava bi trebala riješiti nedoumice oko pravila korištenja DTK-a, te osmisliti način naplate naknada za korištenje i sankcije za one koji se ne drže propisa.
Gaćina je najavio da će Agencija dodatno ekipirati svoje centre u Splitu, Osijeku i Rijeci.
Kazao je da su zakonsku osnovu za predloženo prijelazno rješenje stvorile posljednje izmjene Zakona o telekomunikacijama, koje su Agenciji dale ovlast da intervenira uvijek kad se ne može jasno utvrditi tko je vlasnik.
Njegove je riječi, u ime Ministarstva prometa, potvrdio i načelnik Odjela za telekomunikacije Krešo Antonović.