Koordiniranu akciju, koja bi trebala trajati 20-ak dana, provode tri ministarstva - kulture, zaštite okoliša i mora.
Gorivo je poslano na analizu u Inu i po prvim nalazima riječ je o mazutu, premda se to još ne može pouzdano potvrditi, rekao je Miletić.
Nije poznata ni količina, premda su se u javnosti pojavile pretpostavke o 100 tona.
Crpljenje će početi ovaj ili idući tjedan, kad se iz Rijeke do komiških voda doveze "baza" i na nju postave crpke kojima će se gorivo iscrpsti, kazao je Miletić, dodavši kako početak uklanjanja onečišćenja ovisi o dolasku tehnike i strojeva iz Rijeke. Najprije će se početi crpsti gorivo iz potpalublja, jer je tu najveća opasnost da se ono izlije u more.
Čim je jedan ronilac uočio curenje crne tekućine iz utrobe potopljena broda, 25. lipnja, onečišćenje se pokušalo ukloniti postavljanjem plastične posude iznad pukotine, no to nije uspjelo.
Uz nadzor inspektora Ministarstva kulture brod je pregledan, a prije desetak dana pukotina je zatvorena betonom, no pojavila se nova iz koje je ponovno počelo curiti gorivo. Stoga su tri ministarstva počela raditi cjelovit projekta uklanjanja onečišćenja.
"Vassilios T.", parobrod dug 104 metra, s teretom za Veneciju, potonuo je kod rta Stupišće jugozapadno od Komiže 1939. Brod se nalazi na razmjerno maloj dubini što bi trebalo olakšati postupak uklanjanja onečišćenja.