Domaćin vježbe Međunarodne organizacije za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih pokusa (CTBTO) sa sjedištem u Beču, krovne organizacije koja prati provedbu Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani tih pokusa, jest hrvatski Državni zavod za nuklearnu sigurnost.
Ugovor je potpisalo 176 zemalja, među njima i Hrvatska.
Na tiskovnoj konferenciji održanoj prije obilaska kampa, u kojem je ustrojen i stožer za djelovanje u mogućoj nuklearnoj krizi, a provode se usavršena laboratorijska mjerenja, uzimaju uzorci i slično, istaknuto je da to nije vojna, nego civilna vježba koja se sastoji od dvaju dijelova: seminara za instruktore i provjere CTBTO-ova Centra za djelovanje na terenu, tj. inspekcijske organiziranosti i opremljenosti, a sudjeluju 64 stručnjaka iz 20 zemalja.
Direktor Odsjeka inspekcije (OSI) na terenu Boris Kvok rekao je da je u 10 godina Ugovor potpisalo 176 zemalja a potvrdile 134. Među zemljama koje ga nisu potvrdile nalaze se SAD, Kina, Indija, Pakistan i Sjeverna Koreja.
Na novinarski upit o razlozima za to Kvok je odgovorio kako se nada da će se to uskoro promijeniti jer neke od njih bitno pridonose radu CTBTO-a i financiraju ga. "No ratifikacija je unutarnja stvar svake zemlje", dodao je.
Na upit znači li neratifikacija da te zemlje obavljaju nuklearne pokuse Kvok je odgovorio da su u 10 godina djelovanja CTBTO-a jedini nuklearni pokusi obavljeni 1998. u Indiji i Pakistanu.
"Vjerujem u mrežu od 321 mjerne postaje u svijetu, koje registriraju najfinije promjene magnetnog polja od mogućeg taljenja kamena pri visokim temperaturama što nastaju od nuklearne eksplozije. Također bilježe seizmička pomicanja sitnog kamenja u podzemnim šupljinama od mogućih podzemnih eksplozija i slične pojave", objasnio je Kvok.
Ovogodišnja, šesta, vježba traje do 24 srpnja.