Udruge smatraju da je potrebno smanjiti cijene goriva za brodare kao što je to učinjeno i za ribare, što je inače u skladu s praksom Europske unije u kojoj su cijene pogonskog goriva izjednačene za sve gospodarske subjekte na moru.
Izaslanstvo je također naglasilo kako traži izmjenu Zakona o morskim lukama kako bi predstavnici brodara ušli u upravna vijeća lučkih uprava čime bi se osigurala jedinstvena naplata lučkih pristojbi. Naposljetku, brodari su predložili da se izmjena Pomorskog zakona po kojem bi se stranim brodovima omogućilo obavljanje gospodarske djelatnosti na našem moru tzv. kabotaža odgodi za određeno prijelazno razdoblje kao što je to, na primjer, učinila Grčka, ističe se u priopćenju.
Predstavnici Hrvatskih udruga brodara naglasili su da svi njihovi prijedlozi u cijelosti u skladu s pravilima Europske unije.
Predsjednik Mesić je istaknuo potrebu da se na temelju dodatnih analiza u Vladi Republike Hrvatske ponovno razmotre zahtjevi Udruga hrvatskih brodara i zaštite nacionalni interesi.
U izaslanstvu Hrvatskih udruga brodara bili su Valter Grubica, predsjednik Koordinacije udruga brodara Istarske županije i predsjednik Udruge brodara "Barkarjol" iz Poreča, Ivica Zorić, predsjednik Hrvatske udruge brodara i brodograditelja "Adria" iz Zadra, Niko Miljas, predsjednik Udruge brodara Dubrovačko-neretvanske županije i Zoran Ilijanić, predsjednik Udruge malih brodara sjevernog Jadrana.