Orgulje je nakon svečane mise blagoslovio fra Špiro Marasović, a koncert su održali orguljaš Pavao Mašić i solistica Maja Jakoliš.
Riječ je o jedinom sačuvanom pozitivu mletačko-dalmatinskog tipa u Hrvatskoj, od četiri stope i sa šest registara, restauraciju kojeg je financiralo Ministarstvo kulture, a instrument je obnovljen u radionici njemačkog orguljara Wolfganga Brauna, rekao je Božidar Grga, predsjednik Organološkog društva "Organum" Šibenik i osnivač Orguljaške ljetne škole u Šibeniku.
Obnovljeni pozitiv ima oslikane vratnice s prikazom Navještenja koje datiraju iz 17. stoljeća, a unutar instrumenta ima i starijih dijelova, no u cjelini gledano orgulje su rano-barokne, naglasio je Grga dodajući da će istraživanje arhiva samostana pomoći u točnoj dataciji orguljica iz Sv. Luce.
Dani europske baštine pod geslom "Baština i zvuk", koji se obilježavaju u cijeloj EU, u Hrvatskoj će biti posvećeni orguljama, a središnja proslava te manifestacije po programu Ministarstva kulture održat će se u Šibeniku, najavila je Nada Duić Kowalsky iz Ministarstva kulture.
Benediktinci su kroz povijest na osobit način zadužili katoličku Crkvu - zajednice Benediktinaca dale su 40 Papa i 250 kardinala, a iz njihovih je redova proglašeno 5.000 svetaca, rekla je Nada Duić Kowalsky, dodajući da su Benediktinci zaslužni za razvijanje ekumenizma, a upravo je takvo zajedništvo i slaganje danas potrebno Europi.